- Reklama -

- Reklama -

Znacie sławnych mieszkańców Biłgoraja?

Mamy całkiem długą listą rodowitych biłgorajan, o których świat usłyszał. Jedni mają więcej powodów, żeby się pochwalić, inni może trochę mniej. Są i aktorzy i artyści, mamy sportowców i polityków. Ba, nawet kandydat na prezydenta Polski był z Biłgoraja! Przypominamy biłgorajskich celebrytów. Jeśli o kimś zapomnieliśmy - dodajcie: nowa@gazetabilgoraj.pl

- Reklama -

Janusz Palikot

Urodził się 26 października 1964 roku w Biłgoraju. To polityk i przedsiębiorca, związany m.in. z branżą napojów alkoholowych. W 1990 utworzył produkującą wina musujące firmę „Ambra”, w której przez jedenaście lat zajmował stanowisko prezesa zarządu. Z wykształcenia filozof, poseł na Sejm V,VI i VII kadencji, założyciel partii Ruch Palikota przekształconej w Twój Ruch. Kandydował w wyborach prezydenckich w 2015 roku

urząd MArszałkowski projekt

Palikot to absolwent I LO im.ONZ w Biłgoraju. Później przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im.Ruy Barbosy w Warszawie, którego został absolwentem. Studiował na Wydziale Filozofii KUL. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obronił pracę magisterską dotyczącą Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta.

W 2018 jego spółka akcyjna Manufaktura Piwa, Wódki i Wina, kupiła browar Tenczynek.

Karolina Gorczyca

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Urodziła się 14 marca 1985 roku w Biłgoraju. Polska aktorka filmowa i telewizyjna. Aktorką została z przekory, w domu, w Biłgoraju, doradzano medycynę, prawo, solidny zawód, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo. Matka była ekspedientką, a ojciec – kierowcą ciężarówki. To absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2008).

Współpracowała z Teatrem STU w Krakowie, Teatrem Prapremier InVitro w Lublinie oraz teatrami w Warszawie – Mazowieckim i OCH-Teatrem. Ogólnopolską rozpoznawalność zdobyła dzięki roli w filmie Miłość na wybiegu (2009). W 2010 otrzymała nagrodę „Kobieta Roku Glamour” w kategorii Wejście w stylu glamour. W 2013 rozpoczęła karierę jako aktorka dubbingowa użyczając głosu Larze Croft w polskiej wersji językowej gier z serii Tomb Rider. Jesienią 2016 uczestniczyła w szóstej edycji programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami. Do grudnia 2013 związana była z aktorem Wojciechem Zieliński , z którym ma córkę Marię. W 2016 związała się z Krzysztofem Kosteckim, z którym ma syna Henryka (ur. 16 czerwca 2018). W lutym 2024 potwierdziła, że od kilku miesięcy pozostaje w nieformalnej relacji z aktorem Krzysztofem Czeczotem.

Stefan Szmidt

Urodził się 11 sierpnia 1943 roku w Biłgoraju. Polski aktor teatralny i filmowy, malarz. W 1965 został absolwentem PWST w Warszawie. Jako aktor teatralny związany z warszawskimi teatrami: Klasycznym (1965–1971), Rozmaitości (1972–1978) i Polskim (od 1978).  W 1997 wraz z żoną Alicją Jachiewicz oraz z córką powołał Fundację Kresy 2000, mającą na celu działalność na rzecz kultury i sztuki współczesnych kresów RP. W 2003 za tę działalność zostali uhonorowani nagrodą „Pro publico bon”. W wyborach w 2007 roku, Stefan Szmidt bez powodzenia kandydował do Senatu z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu chełmskim.

W 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku Rada Miasta Biłgoraj nadała aktorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Najbardziej znane role filmowe: „Jak rozpętałem II wojnę światową” (1969, partyzant Kosa), „Chłopi” (1973, Jacek, brat dziedzica), „Potop” (1974, Tyzenhauz), „Dom” (1980, Kostek Bawolik), „Piłkarski poker” (1988, trener Powiśla), „Ogniem i mieczem” (1999, wachmistrz Skrzetuskiego), „Generał Nil” (2009, gen.Bór-Komorowski).

 

Andrzej Piekarczyk

Urodził się 27 stycznia 1963 roku w Biłgoraju. Polski satyryk, były członek kabaretu OT.TO.

Od 1984 współpracował z Wiesławem Tupaczewskim. Od 1989 do 2022 w Kabarecie OT.TO. Twórca tekstów i muzyki. Ma żonę Beatę, która jest geodetą, i dwóch synów: Michała (ur. 1990) i Jakuba (ur. 1992).

Maria Śliwka

Urodziła się w 1935 roku, zmarła w 1997. Była polską siatkarką, reprezentantką kraju. Co ciekawe, swoją przygodę ze sportem rozpoczynała od pchnięcia kulą.

Chociaż Maria Śliwka przez większość kariery była związana z drużynami wrocławskimi, to urodziła się właśnie w Biłgoraju. W 1957 roku trafiła do reprezentacji Polski, zaliczyła w niej 118 występów. Do 1964 roku przyczyniła się do zdobycia brązowego medalu igrzysk olimpijskich w Tokio (1964), mistrzostw świata w ZSRR (1962) i mistrzostw Europy w Czechosłowacji (1958). Ponadto biało-czerwone z Śliwką w składzie sięgnęły po wicemistrzostwo Starego Kontynentu w Rumunii (1963). Jej partnerem życiowym był Józef Śliwka.

Jakub Konopka (Kukon)

Przyszedł na świat w 1996 roku. Polski raper młodego pokolenia. Zdobywca platynowej płyty za album “Rough N’Gentle” wydany w 2020 roku. Był to dziesiąty krążek muzyka, który urodził się w Biłgoraju.

Kukon swoją karierę rozpoczął w 2016 roku. Na debiut na rynku musiał poczekać dwa lata, gdy pojawiła się płyta “Piękny ból”. W 2019 roku Jakub Konopka przebił się do TOP10 na liście OLIS za sprawą krążka “Radio Taxi”, które uplasowało się na drugiej pozycji. Następne albumy artysty ani razu nie wypadły poza czołówkę zestawienia.

Wiesław Paluch

Urodził się w Biłgoraju w 1966 roku. Absolwent szkoły teatralnej i Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Warszawie. W latach 1991-93 prowadził warszawski Dyskusyjny Klub Filmowy „Karuzela”. Realizator reportaży i programów telewizyjnych. Reżyser etiud fabularnych „Jak ty to wspaniale robisz” i „Epitafium”. Odbył asystentury reżyserskie w Teatrze TV. Współscenarzysta filmu dokumentalnego „Młodzi zdolni”. Realizator krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych dla TVP. „Motór” jest jego debiutem fabularnym.

Weronika Pyzik

Urodziła się w 1996 roku. Polska lekkoatletka. Reprezentuje kraj w biegach długodystansowych.

Weronika Pyzik związana jest z klubem LKS Znicz Biłgoraj. Swój pierwszy duży sukces na arenie międzynarodowej odniosła w 2017 roku podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Podczas biegu na 5000 metrów zajęła wówczas szóste miejsce. Lekkoatletka jeszcze lepiej wypadła podczas biegu młodzieżowców na mistrzostwach Europy w Tilburgu. W trakcie imprezy w Holandii wywalczyła brązowy medal w konkurencji bieg przełajowy.

Henryk Wujec

Przyszedł na świat w 1940 roku, zmarł w 2020 roku. Był polskim fizykiem, politykiem, działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Jest pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Z Biłgorajem był związany do 1960 roku, gdy zakończył edukację w liceum ogólnokształcącym. W kolejnych latach zbierał doświadczenie na uniwersytetach w Lublinie oraz Warszawie. Brał udział w strajku studentów z 1968 roku, gdy rozpoczęła się jego kariera działacza i polityka. Aktywnie włączył się w życie opozycji doby PRL, był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, organizował w Ursusie spotkania samokształceniowe dla robotników, pomógł w rozwoju Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.

Po tak zwanej “wojnie na górze” wsparł Tadeusza Mazowieckiego. W 1990 roku dołączył do ROAD-u, następnie był częścią Unii Demokratycznej, a przede wszystkim Unii Wolności, gdzie działał od 1994 do 2005 roku. Czterokrotnie wybrany posłem na Sejm, w latach 1999-2000 był wiceministrem rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Kazimierz Węgrzyn

Urodził się w 1967 roku. Polski piłkarz, wielokrotny reprezentant kraju. Swoją karierę rozpoczął w barwach Łady Biłgoraj. W 1987 roku trafił do Hutnika Kraków, gdzie zyskał większą rozpoznawalność i zadebiutował w narodowych barwach.

Kazimierz Węgrzyn największe sukcesy odnosił w GKS-ie Katowice. Z klubem ze Śląska sięgnął po wicemistrzostwo Polski, finał Pucharu Polski, 1/8 finału Pucharu UEFA i Superpuchar Polski. Dobre występy w Katowicach przyczyniły się do częstszej gry w kadrze, ostatecznie zaliczył w niej 20 spotkań. Po opuszczeniu Katowic środkowy obrońca występował jeszcze w austriackim SV Ried, a następnie Wiśle Kraków, Pogoni Szczecin, Widzewie Łódź i Cracovii.

 

 

- Reklama -

13 Komentarze
 1. Stan mówi

  Znam osobę urodzoną w Biłgoraju, znana nie tylko Polsce ale też w świecie. Trzeba do Wikipedia zajrzeć.

 2. Anonim mówi

  stanisław pokryszka

 3. Anonim mówi

  Artyści aktorzy to szmaty szatanisci sportowcy prawie to samo Proszę zauważyć nie obrażając nikogo ludzie że wsi to najgorsze co jest

  1. Znafca mówi

   Te Anonim! Wcale nie jesteś anonimowy. Lepiej uważaj na słowa…

 4. Anonim mówi

  zabrać palikotowi honorowe obywatelstwo natychmiast

 5. Ania mówi

  Angelika Mach reprezentować będzie nas na igrzyskach olimpijskich też bardzo dużo osiągnięć ma

 6. - mówi

  Wzór nowoczesnej kobitki to Karolina Gorczyca – aktorka, dbająca o dzietność – dziecko z tym, dziecko z tamtym, teraz związana z innym.

 7. Iga mówi

  Stefan Szmidt

 8. Anonim mówi

  Zabrać Palikotowi Honorowy Obywatel Miasta Może ta władza to zrobi i nie boi się jak poprzednia

 9. Golo mówi

  Myślę że Mariusz Kamiński związany z szerokiej działalności na rzecz naszego miasta i regionu.

 10. Uuugr mówi

  spółki Januszka są zadłużone na 237 mln zł. Czy takiego celebrysia Biłgoraj potrzebuje?

 11. Apalosa mówi

  Ten kudłaty to sławny złodziej

  1. Znafca mówi

   Lepiej uważaj co piszesz… 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.