- Reklama -

- Reklama -

Znęcał się nad prosiakiem

 

Każdy sygnał , który otrzymuje Polica o znęcaniu się nad zwierzętami jest sprawdzany. Tak było w przypadku 16 letniego mieszkańca gminy Tereszpol, który znęcał się nad prosiakiem. Młodzieniec bił i straszył zwierzę. Zdarzenie to zostało zarejestrowane przez brata 16 latka, który następnie rozesłał filmik do znajomych. Na szczęście film trafił też w ręce biłgorajskich policjantów, którzy zajęli się sprawą. Chłopak za popełnienie czynu karalnego stanie przed Sądem ds. Rodziny i Nieletnich.

Obecnie biłgorajscy śledczy gromadzą materiał dowodowy i szukają sprawcy postrzelenia z wiatrówki kota. Właścicielka zwierzęcia, mieszkanka Biłgoraja o zdarzeniu powiadomiła policjantów pod koniec ubiegłego tygodnia. Weterynarz, który badał zwierzę potwierdził, że w jego ciele znalazł pociski śrutowe.

 

 

Znęcaniem się nad zwierzętami, zgodnie z art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt, jest zadawanie, albo świadome dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom, umyślnego zranienia lub okaleczenia. W tym samym paragrafie zawarto długą listę przykładów znęcania się, gdzie obok przypadków takich jak bicie, okaleczanie czy trzymanie w klatkach uniemożliwiających zachowanie naturalnej pozycji, znajdują się także takie jak np.: przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich sile i kondycji lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu czy złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt.

- Reklama -

Warto pamiętać, że lista czynów, choć długa, ma charakter otwarty, tak więc za znęcanie się powinny być uznane także inne zachowania, jeśli ich następstwem jest zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Bijąc, uderzając zwierze czy strzelając z wiatrówki, procy do zwierzęcia popełniamy przestępstwo!

 

Pamiętajmy znęcanie się nad zwierzęciem jest PRZESTĘPSTWEM ! ! !

Zgodnie z art 6 Ustawy o ochronie zwierząt za zanęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do trzech lat więzienia!

Na stronie internetowej biłgorajskiej komendy w zakładce Zielona Strefa można zgłosić przestępstwo lub wykroczenie przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu wysyłając e-mail na podane tam adresy. Można również zadzwonić pod numer 997 lub 112. Zawsze informację można przekazać anonimowo. Nie bądźmy obojętni na cierpienie zwierząt!

KPP w Biłgoraju/red.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.