- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca 2021 r.

1 czerwca br. zmianie ulegną poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, a także wprowadzenie minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

- Reklama -

Dodatkowe uprawnienie dla pieszych

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także wchodzący na „zebrę” będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych

Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem), zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Zabraniać się będzie pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych

- Reklama -

Koniec jazdy na zderzak

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Tak więc kierujący poruszający z prędkością 100k/h będzie musiał zachować co najmniej 50 m odległości od poprzedzającego go pojazdu. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.

50km/h w terenie zabudowanym

Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosić będzie 50 km/h (obecnie między 23.00 a 5.00 prędkość jest podwyższona do 60 km/h). Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Rzecznik Prasowy
KWP w Lublinie
komisarz Andrzej Fijołek

- Reklama -

1 komentarz
  1. John mówi

    Wreszcie ruch we wlasciwym kierunku.Od nowego roku proponuje zatrzymywac prawo jazdy za przekroczenie o 30 km w i poza to zmusi wielu do uwagi na drodze.Mama z wozkiem a obok jedzie grubo ponad 50 auto to taki kierowca powinien odpoczac od samochodu i miec czas do samokrytyki albo staz we firmie Pana L czy S.my.Czas na jednoslady jaka jest przyjemnosc jazdy140 na godzine tyle moze jechac wielokrotny mistrz swiata w motocyklach Marco i to na torze.Wiele drog w powiecie jest w remoncie zwir piasek to wrogowie motocklistow reka z gazu a najlepiej siadajmy na simsony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.