- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zmarł Stanisław Pokryszka

W piątek 27 listopada zmarł Stanisław Pokryszka, artysta malarz, nauczyciel, od kilkudziesięciu lat związany z Biłgorajem.

Stanisław Pokryszka ur. się 21 lipca 1952 r. w Wierzbiu koło Zamościa.

W 1973 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom obronił w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1978 roku. Mieszkał i tworzył w Biłgoraju. Był nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej nr 2 i w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Prowadził zajęcia z dziećmi z rysunku, malarstwa, rzeźby i ceramiki. Dał się poznać jako człowiek niezwykle ciepły i serdeczny. Takim zapamiętali go jego uczniowie oraz ich rodzice oraz współpracownicy.

Do 2014 r. miał 17 wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Biłgoraju, Zwierzyńcu, Zamościu, Zurychu, Rzymie, Rotterdamie.

- Reklama -

Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym zamojskiego środowiska plastycznego. Dyrektor BWA Galerii Zamojskiej Jerzy Tyburski w 2014 r. pisał: „Choć Stanisław Pokryszka jest z wykształcenia artystą malarzem, to trudno jego obrazy jednoznacznie kojarzyć z malarstwem. Tworzy on obrazy powstające w oparciu o materię i struktury pochodzące z natury. Posługuje się odmianami surowego płótna lnianego o zróżnicowanym kolorze i bogatej fakturze. Wykorzystuje mikstury powstałe na bazie piasku i reliefowo nakłada je na płótno. Wszystko to przepojone wyszukanymi, ciepłymi barwami, przywodzącymi na myśl bliskie artyście okolice roztoczańskiej przyrody. W warstwie formalnej jest też Pokryszka wiernym zwolennikiem tradycyjnie pojmowanego pejzażu. Na wystawie pojawiają się również obrazy z nowego cyklu pt. Stworzenie świata, z szeregiem stylizowanych postaci ludzi i zwierząt. Trzeba to zobaczyć, by się zakochać”.

Msza pogrzebowa odbędzie się 1 grudnia  o godz. 14 w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Doczesne  szczątki śp. Stanisława Pokryszki złożone zostaną na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

Stanisław Pokryszka (roztocze.net)

M.S

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.