- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zmarł por. Witold Dembowski, Zasłużony dla Miasta Biłgoraja

2 listopada 2020 roku w wieku 91 lat odszedł por. Witold Dembowski.

 

Witold Dembowski od początku związał swoją drogę życiową i zawodową z Biłgorajem. W latach 1942-1944 pracował w Powszechnej Spółdzielni Handlowo-Rolniczej jako goniec. Jego przełożonym był Józef Lewański – oficer aprowizacyjny Armii Krajowej Obwodu Biłgorajskiego. Stąd też, znając bardzo dobrze teren miasta i okolic, Witold Dembowski ps. „Walet” wykonywał podwójne obowiązki.

W 1947 roku został aresztowany za przynależność do „Harcerskiej Organizacji Podziemnej”. Sądzony był w Biłgoraju i Zamościu, ostatecznie został amnestionowany. Pracując ukończył Zawodowe Studia Administracyjne, potem 5-letnie studia prawnicze. Do roku 1999 pracował jako radca prawny w wielu instytucjach Biłgoraja.

Jego pasją była praca społeczna. Był lektorem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i aktywnym członkiem Towarzystwa Regionalnego, a w okresie 1981-2003 jego prezesem. Zajął się wydawnictwem kilku pozycji o naszym regionie. Był jednym z inicjatorów budowy pomnika poświęconego Żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Biłgorajskiego, który został odsłonięty we wrześniu 1992 roku. Był autorem kilku opracowań dotyczących historii II wojny światowej, m.in. „Zagłada Szarajówki”, „Wieś Puszcza Solska w okresie okupacji”, „Hipopotam – alianckie zrzutowisko broni k. Florianki”. Był również autorem i organizatorem wielu wystaw, takich jak: “Zapomniany Biłgoraj”, “Kobiety w ruchu oporu”, “Nasze miasteczka”, „Powstanie listopadowe i styczniowe w okolicach Biłgoraja”. Aktywnie uczestniczył w budowie pomników w Dylach, Tereszpolu i Woli Małej.

- Reklama -

Na uznanie zasługuje fakt, że Pan Witold Dembowski należał do grupy ludzi, którzy wiedzą o naszej umiłowanej Ziemi Biłgorajskiej dzielili się z młodym pokoleniem biłgorajan. Bardzo często spotykał się z młodzieżą i opowiadał jej o historii naszego miasta i regionu.

Pan Witold Dembowski aktywnie współpracował z samorządem miejskim w wielu dziedzinach życia, a w szczególności we wspólnym organizowaniu uroczystości patriotycznych. Przemówienia okolicznościowe wygłaszane przez Witolda Dembowskiego miały ogromny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży naszego miasta, gdyż wygłaszał je człowiek, który przeżył okrutne chwile II wojny światowej i pragnął ocalić od zapomnienia wojenne zdarzenia, walkę i bohaterstwo Polaków. Cześć Jego Pamięci!

Burmistrz Miasta Biłgoraja
      Janusz Rosłan

biłgoraj.pl

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.