- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zmarł ks. kan. Bogusław Wojtasiuk

W czwartek 17 czerwca w wieku 85 lat zmarł ks. kan. Bogusław Wojtasiuk.

Ks. Bogusław Wojtasiuk urodził się 7 czerwca 1936 r. w Podwysokiem, parafia Lipsko koło Zamościa. 

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bpa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej 18 kwietnia 1960 r. 

Duszpastersko pracował w następujących parafiach:
Chłaniów (17.05.1960 – 29.06.1963) – wikariusz,
Krzeszów (29.06.1963 – 05.07.1967) – wikariusz,
Boby (05.07.1965 – 1967) – wikariusz,
Potok Górny (1967 – 31.12.1971) – wikariusz,
Potok Górny (31.12.1971 – 23.02.1989) – proboszcz,
Biłgoraj Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP (23.02.1989 – 08.05.2005) – proboszcz,
Od 8 maja 2005 r. jako emeryt w parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraj

Ks. Bogusław w swoim kapłańskim posługiwaniu, szczególnie pracując od 1989 r. w parafii biłgorajskiej jako proboszcz i dziekan dekanatu Biłgoraj i Biłgoraj Północ, swoje obowiązki w parafii spełniał przykładnie i wzorowo. Wyremontował i odnowił kościół, jak też kaplicę w Hedwiżynie i Ignatówce. Całkowicie oddany Bogu i zawsze wyrozumiały kapłan zyskał sobie młodzież i uznanie wszystkich parafian. Przez swoją właściwą postawę, homilie i przykładne życie ożywił wśród wiernych ducha patriotyzmu i ofiary. Do większych przedsięwzięć remontowo-budowlanych, jakich dokonał podczas obejmowania stanowiska proboszcza, można zaliczyć m.in.: remont salek katechetycznych i nowej plebanii (1999 r.), malowanie kościoła zewnątrz jak również wewnątrz (3 VI 2002 r.), ułożenie cokołu marmurowego wokół kościoła (2003 r.). Dzięki usilnym staraniom ks. Bogusława Wojtasiuka 16 II 1997 r. parafia wydała pierwszy numer dwutygodnika pt. “Maryja Wniebowzięta”. Redaktorem naczelnym został ksiądz proboszcz.

Ważnym osiągnięciem ks. Bogusława było także przyczynienie się do prowadzenia transmisji Mszy św. w niedzielę o godz. 9.30 oraz ważniejszych wydarzeń religijnych przez Biłgorajską Telewizję Kablową. Sama zaś idea transmisji niedzielnych Mszy św. wyszła pierwotnie od radnych miasta Biłgoraja.

- Reklama -

Po ukończeniu 70. roku życia ks. kan. Bogusław Wojtasiuk został odwołany ze stanowiska proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP oraz dziekana dekanatu Biłgoraj Północ i przeniesiony przez księdza biskupa w stan emerytalny. Zamieszkał na plebanii w miejscowej parafii jako rezydent i wspierał w miarę sił miejscowych duszpasterzy.

W dowód uznania został obdarzony następującymi godnościami kościelnymi:
Kanonik honorowy kolegiaty zamojskiej – 22.12.1984 r.
Kanonik rzeczywisty „gremialny” Prześwietnej Kapituły Zamojskiej – 09.06.1992 r.

Ks. Bogusław Wojtasiuk zmarł 17 czerwca 2021 r. 

Śp. ks. Bogusława Wojtasiuka polecajmy w modlitwach Bożemu Miłosierdziu. 

red. 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.