Euroopieka baner główny

- Reklama -

Zmarł Jan Szyszko. Dwa dni temu był w Biłgoraju (film)

Dziś zmarł nagle Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska. Jeszcze dwa dni temu w Biłgoraju wygłosił swój wykład podczas konferencji ekologicznej.

W miniony poniedziałek 7 października odbyła się konferencja naukowa pt. „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń”, w 20. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Zamościu. Podczas tej konferencji jednym z prelegentów w Biłgorajskim Centrum Kultury był śp. prof. dr hab. Jan Szyszko, były minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Wygłosił on wykład pt. „Zrozumieć przyrodę i rolę człowieka w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju”. Fragment filmu poniżej:

- Reklama -

– Czcigodni Księża, Szanowne Panie i Panowie, Drodzy Przyjaciele, najpierw chciałem podziękować za zaproszenie na tę niezwykle ważną konferencję. Chciałem również podziękować za to, że pamiętacie, że byłem kiedyś ministrem, bo już nie jestem ministrem, więc w związku z tym ten tytuł mi się nie należy, ale profesorem jestem podobno do końca życia, więc w związku z tym będę mówił jako profesor i również jako polityk – mówił podczas poniedziałkowej konferencji śp. Jan Szyszko.

– Co to jest zrównoważony rozwój? To jest koncepcja, która została pokazana na Szczycie Ziemi w 1992 roku. Szczyt Ziemi zorganizowano z powodów: niedoboru wody, braku wody, mamy coraz gorszą wodę. Kolejny powód to jakość powietrza. 1/3 wielkich aglomeracji miejskich cierpi na brak dobrego powietrza, zanik gatunków na dużych obszarach. Przyczyny?… Jasne oczywiście: wycinanie lasów, degradacja gleby, spalanie takich nośników energii, jak: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz, w różnych technologiach emituje się… to są fakty. Są i skutki tego… i są też fakty. Pustynnienie, głód, migracje i to migracje w ogromnej skali. Szanowni Państwo, wojny, popatrzcie na Sudan, na Afrykę Północną, o tym się nie mówi, mówimy o migracjach w Europie, ale tam są wielkie. Naprawa koncepcji zrównoważonego rozwoju, ona ma nam wszystko naprawić i ona jest prosta. Cóż to jest zrównoważony rozwój? Jest to wzrost gospodarczy powielany z racjonalnym użytkowaniem zasobów przyrodniczych i respektowaniem praw człowieka. Mamy równocześnie akty wykonawcze i do tego prawo… – mówił śp. Jan Szyszko. 

- Reklama -

3 Komentarze
 1. tomek mówi

  Bidny człowieku nie martw się o ludzi mądrych i oddanych Polsce.
  Bóg też nie potrzebuje ślepców i możesz być pewny, że się nad tobą zlituje jeszcze troszeczkę pociągniesz.

 2. Ewa mówi

  Nad tobą też się kiedyś zlituje. Może ktoś się ucieszy…czasem lepiej jest po prostu milczeć. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

 3. Maryla mówi

  Pan Bóg się zlitowal i zabrał go do siebie. Całe szczęście bo wycial by Puszczę Solska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.