- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zmarł Stanisław Mazur

Stanisław Mazur urodził się 26 kwietnia 1925 roku w Biłgoraju. 3 października 1942 roku Ryszard Radej ps. "Waligóra" wprowadził go w szeregi Armii Krajowej. Przydzielono mu wówczas zadanie łącznika z Komendą Obwodową i innymi jednostkami w terenie. Dostarczał pocztę do rejonów Armii Krajowej, m.in. w Krzeszowie, Frampolu, Tarnogrodzie oraz meldunki i leki ze szpitala w Biłgoraju. Z czasem został także wywiadowcą.

Jesienią 1943 roku brał czynny udział w walce z Niemcami, uczestniczył m.in. 24 września w odbiciu więźniów z więzienia w Biłgoraju. W maju 1942 roku rozpoczął prace w elektrowni miejskiej. W sierpniu 1944 roku został aresztowany przez NKWD. Zdołał zbiec. Po raz drugi został aresztowany przez UB 29 listopada 1944 roku. Był najmłodszym więźniem. 28 stycznia 1945 roku wraz ze współwięźniami został odbity z więzienia przez lotny oddział "Wira" Bartoszewskiego.

Po wojnie Stanisław Mazur odbył służbę wojskową, początkowo w Samodzielnym Pułku Łączności w Zgierzu, a później w Centralnych Warsztatach Łączności w Pruszkowie. Po odbyciu służby wojskowej powrócił do Biłgoraja i do pracy w elektrowni miejskiej. Od 1982 roku jest na emeryturze. Od 1999 roku jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, od 2003 roku prezesem AK Koła Rejonowego w Biłgoraju. Pan Stanisław Mazur był wielokrotnie odznaczany. Uhonorowany został m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Pamiątkową "Akcja Burza", dwukrotnie medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej odznaczeniami nadawanymi przez Polski Rząd na Uchodźstwie w Londynie.

- Reklama -

Stanisław Mazur był aktywnym członkiem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, w swoim dorobku miał wiele wierszy oraz książkę "Wspomnienia z tamtych lat", której akcja dzieje się w czasie II wojny światowej na terenie Biłgoraja i okolic. 

Od 1999 r. był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wiele lat pełnił funkcję prezesa koła rejonowego w Biłgoraju, wielokrotnie odznaczony. Między innymi uhonorowany został: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżnem Armii Krajowej nadanym przez Polski Rząd na uchodźstwie w Londynie. Miał także Krzyż Partyzancki, Medal Zwycięstwa i Wolności i wiele innych.

Ci, którzy znali Stanisława Mazura podkreślali, że był wspaniałym wzorem do naśladowania za niezmienną życzliwość, dobroć i szacunek dla naszej Ojczyzny – Polski.

Zmarł w wieku 92 lat.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.