- Reklama -

- Reklama -

Zmarł Jan Buczek ps. „Dąbek”

Jan Buczek urodził się 1 sierpnia 1920 roku w Osuchach. Do ZWZ-AK wstąpił w marcu 1942 r. na placówce w Osuchach, której dowódcą był por. Stanisław Makuch pseudonim "Kruk". Brał udział w akcjach dywersyjnych i bojowych przeprowadzanych przez oddziały AK Józefów pod dowództwem "Korsarza" (Hieronima Miąca), "Groma" (Edwarda Błaszczaka) i "Wira" (Konrada Bartoszewskiego).
8 lutego 1943 r. – zasadzka na kolumnę samochodów na drodze Pardysówka – Hamernia,
10 lutego 1943 r. – bój przy przysiółku Buliczówka, w rejonie Krzywej Górki koło Osuch,
maj 1943 r. – ujęcie w Łukowej pow. biłgorajski groźnego szpiega Jana Stopy, który był winien aresztowania przez gestapo kurierki Zamojskiego Inspektoratu Marii Krasulanki oraz ujawnienia punktu poczty zamiejscowej Inspektoratu Zamojskiego,
19 października 1943 r.- odbicie z aresztu policji ukraińsko- niemieckiej w Łukowej trzech żołnierzy AK,
23 października 1943 r.- rozbicie posterunku policji ukraińsko-niemieckiej w Łukowej,
26 grudnia 1943 r. – ujęcie szpicla ukraińskiego, sekretarza gminy z miejscowości Osuchy,
9 marca 1944 r. – akcja aprowizacyjna w Markowiczach na transport zboża i magazyn we młynie (żandarmi i policja ukraińska uciekła),
16 marca 1944 r – zasadzka (szosa Telatyn-Poturzyn) na żołnierzy Wehrmachtu jadących samochodami; w walce zdobyto broń i amunicję, spalono samochody,
30 kwietnia 1944 r. – akcja na pociąg pancerny w Długim Kącie,
czerwiec 1944 r. – akcja przeciwko Ukraińcom w lasach sieniawskich,
18 – 25 czerwca 1944 r. – udział w bitwie pod Osuchami. Przebił się z okrążenia wraz z sierżantem Antonim Szostakiem pseudonim "Borys".
W 1946 r. został aresztowany i przebywał przez pół roku w więzieniu UB w Biłgoraju. Aby uniknąć dalszych prześladowań wyjechał na ziemie odzyskane do Szczecina. W rodzinne strony wrócił dopiero w 1948 r. i podjął pracę w Kasie Spółdzielczej w Józefowie. Za przynależność do AK został pozbawiony pracy.
Zamieszkał na stałe wraz z rodziną w Józefowie. Pozostał jednak "Gromiakiem" do końca swoich dni, spotykając się po wojnie nieoficjalnie co roku z dowódcą Błaszczakiem i uczestnikami bitwy w Osuchach podczas uroczystości.
Bardzo ściśle współpracował z GOK w Łukowej, zaszczycając swoją obecnością Powiatowe Konkursy o AK i BCh. Był współorganizatorem wraz z GOK w 2006 roku uroczystości związanych z rocznicą rozbicia posterunku ukraińsko – niemieckiego, na którą przybyli z całej Polski uczestnicy tej akcji i rodziny poległych.
Pomimo trudności związanych z wiekiem i chorobą przybywał co roku do Osuch, by wziąć udział w obchodach bitwy partyzanckiej i spotkać się z kolegami – żołnierzami.
We wrześniu 2017 roku był obecny na 20 – leciu nadania SP w Chmielku im. por. Edwarda Błaszczaka ps. Grom.
 Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele parafialnym w Józefowie 14 lutego o godz.13.00.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.