- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zlot młodzieży ze środowisk wiejskich

- Reklama -

W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Biłgoraju odbył się XIII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK. Młodzież miała okazję zwiedzić Biłgoraj, Górecko Kościelne, Józefów, rezerwaty Czartowe Pole, nad Tanwią, Rebizanty, a także Krasnobród, Zamość, Szczebrzeszyn, Roztoczański Park Narodowy.

 

W zlocie brała udział młodzież reprezentująca Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne PTTK działające w środowisku wiejskim. Cele zlotu to m.in. integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk i poznanie kolejnych regionów Polski, promocja walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Biłgorajskiej, Roztocza i Puszczy Solskiej. – Wiadomo, że możliwości młodzieży wiejskiej są mniejsze w stosunku do możliwości młodzieży z dużych ośrodków miejskich. Gdy młodzi ludzie z tych małych środowisk spotykają się z tymi z dużych miast, to zawsze występuje syndrom wstydu, że są z małej miejscowości. Chodzi o to, żeby taki imperatyw w nich wypracować, by szczycili się tymi małymi miejscowościami, swoimi małymi ojczyznami, dostrzegali i promowali jej piękno. I zlot temu w szczególności służy. Znamy przecież powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – w rozmowie z NOWą mówi Marian Kurzyna, prezes PTTK Oddział w Biłgoraju.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W trzynastoletniej historii zlotów Biłgoraj już drugi raz gościł młodzież ze środowisk wiejskich. W tym roku do Biłgoraja przybyła młodzież głównie ze środkowej Polski, z oddziałów Opoczno, Żarnów, Łęczyca, ale też z Nowego Sącza, z Łomnicy-Zdroju, Elbląga. – Od trzynastu lat młodzież jeździ po różnych stronach Polski, poznaje nowe krajobrazy, nowe zakątki krajoznawcze, ale poznaje też swoich rówieśników, z którymi później utrzymuje znajomości, koresponduje – dodaje Marian Kurzyna i wyjaśnia, że w zlocie uczestniczyły również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, młodzież z Aleksandrowa i Dereźni. Żeby szanse wszystkich były równe, nie brały one udziału w konkursach.

Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. – Uczestnicy zlotu, łącznie ponad 150 osób, w piątek zwiedzili Zagrodę Sitarską, podczas oficjalnego otwarcia zostali powitani piosenkami w wykonaniu uczniów klasy IB turystycznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Specjalnie dla nich tańczył zespół "Pokolenia". Później, pisząc test, mogli wykazać się wiedzą o Ziemi Biłgorajskiej, Roztoczu i Zamościu. W sobotę poznawali Roztocze, Puszczę Solską, największe atrakcje Górecka, Józefowa, rezerwaty Czartowe Pole, nad Tanwią, Susiec i pomnik Kargula i Pawlaka, w Krasnobrodzie zobaczyli sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, zwiedzali Zamość, perłę renesansu, a w drodze powrotnej Szczebrzeszyn. Wieczorem odbyło się ognisko połączone z prezentacją wszystkich drużyn w Królach nad Tanwią, żeby wyeksponować tę królową wszystkich rzek Ziemi Biłgorajskiej, o długości 113 km, będącą dopływem Sanu we flisackim Ulanowie – dopowiada prezes Kurzyna.

W niedzielę młodzież udała się do Roztoczańskiego Parku Narodowego z Bukową Górą, z konikiem polskim jako herbowym zwierzęciem tego Parku Narodowego. W południe odbyło się uroczyste zakończenie i rozdanie nagród. Po obiedzie pełni wrażeń goście rozjechali się do domów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dowodem na to, jak ważne jest to wydarzenie, była obecność władz PTTK najwyższej rangi. Do Biłgoraja na XIII Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK przybyli: urzędujący wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Andrzej Gordon, prezes poprzednich dwóch kadencji Lech Drożdżyński z Poznania, Ryszard Kunce, przewodniczący Komisji Środowiskowej, która wymyśliła ten zlot i organizuje, redaktor naczelny kwartalnika PTTK "Gościniec" Elżbieta Gordon

Organizatorem zlotu był Oddział PTTK w Biłgoraju, współorganizatorem Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli starosta Kazimierz Paterak, burmistrz Janusz Rosłan i wójt Wiesław Różyński.  

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.