- Reklama -

Zlot młodzieży ze środowisk wiejskich

W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Biłgoraju odbył się XIII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK. Młodzież miała okazję zwiedzić Biłgoraj, Górecko Kościelne, Józefów, rezerwaty Czartowe Pole, nad Tanwią, Rebizanty, a także Krasnobród, Zamość, Szczebrzeszyn, Roztoczański Park Narodowy.

 

W zlocie brała udział młodzież reprezentująca Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne PTTK działające w środowisku wiejskim. Cele zlotu to m.in. integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk i poznanie kolejnych regionów Polski, promocja walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Biłgorajskiej, Roztocza i Puszczy Solskiej. – Wiadomo, że możliwości młodzieży wiejskiej są mniejsze w stosunku do możliwości młodzieży z dużych ośrodków miejskich. Gdy młodzi ludzie z tych małych środowisk spotykają się z tymi z dużych miast, to zawsze występuje syndrom wstydu, że są z małej miejscowości. Chodzi o to, żeby taki imperatyw w nich wypracować, by szczycili się tymi małymi miejscowościami, swoimi małymi ojczyznami, dostrzegali i promowali jej piękno. I zlot temu w szczególności służy. Znamy przecież powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – w rozmowie z NOWą mówi Marian Kurzyna, prezes PTTK Oddział w Biłgoraju.

W trzynastoletniej historii zlotów Biłgoraj już drugi raz gościł młodzież ze środowisk wiejskich. W tym roku do Biłgoraja przybyła młodzież głównie ze środkowej Polski, z oddziałów Opoczno, Żarnów, Łęczyca, ale też z Nowego Sącza, z Łomnicy-Zdroju, Elbląga. – Od trzynastu lat młodzież jeździ po różnych stronach Polski, poznaje nowe krajobrazy, nowe zakątki krajoznawcze, ale poznaje też swoich rówieśników, z którymi później utrzymuje znajomości, koresponduje – dodaje Marian Kurzyna i wyjaśnia, że w zlocie uczestniczyły również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, młodzież z Aleksandrowa i Dereźni. Żeby szanse wszystkich były równe, nie brały one udziału w konkursach.

Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. – Uczestnicy zlotu, łącznie ponad 150 osób, w piątek zwiedzili Zagrodę Sitarską, podczas oficjalnego otwarcia zostali powitani piosenkami w wykonaniu uczniów klasy IB turystycznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. Specjalnie dla nich tańczył zespół "Pokolenia". Później, pisząc test, mogli wykazać się wiedzą o Ziemi Biłgorajskiej, Roztoczu i Zamościu. W sobotę poznawali Roztocze, Puszczę Solską, największe atrakcje Górecka, Józefowa, rezerwaty Czartowe Pole, nad Tanwią, Susiec i pomnik Kargula i Pawlaka, w Krasnobrodzie zobaczyli sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, zwiedzali Zamość, perłę renesansu, a w drodze powrotnej Szczebrzeszyn. Wieczorem odbyło się ognisko połączone z prezentacją wszystkich drużyn w Królach nad Tanwią, żeby wyeksponować tę królową wszystkich rzek Ziemi Biłgorajskiej, o długości 113 km, będącą dopływem Sanu we flisackim Ulanowie – dopowiada prezes Kurzyna.

- Reklama -

W niedzielę młodzież udała się do Roztoczańskiego Parku Narodowego z Bukową Górą, z konikiem polskim jako herbowym zwierzęciem tego Parku Narodowego. W południe odbyło się uroczyste zakończenie i rozdanie nagród. Po obiedzie pełni wrażeń goście rozjechali się do domów.

Dowodem na to, jak ważne jest to wydarzenie, była obecność władz PTTK najwyższej rangi. Do Biłgoraja na XIII Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK przybyli: urzędujący wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Andrzej Gordon, prezes poprzednich dwóch kadencji Lech Drożdżyński z Poznania, Ryszard Kunce, przewodniczący Komisji Środowiskowej, która wymyśliła ten zlot i organizuje, redaktor naczelny kwartalnika PTTK "Gościniec" Elżbieta Gordon

Organizatorem zlotu był Oddział PTTK w Biłgoraju, współorganizatorem Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli starosta Kazimierz Paterak, burmistrz Janusz Rosłan i wójt Wiesław Różyński.  

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.