- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Ziemianka zamiast klasy (zdjęcia)

W Tereszpolu zabrali młodych na żywą lekcję historii. Zawsze to odmiana od siedzenia w książkach i przez rok w tej samej sali. Młodzież odwiedziła Ziemiankę „WIRa”, Szpital Leśny AK 665 oraz cmentarz partyzancki w Osuchach.

- Reklama -

Nietypową wycieczkę zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol. Zaprosiła na nią uczniów Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie.

Młodzież wyjechała do znajdującej się w okolicznych lasach zrekonstruowanej ziemianki dowódcy oddziału Armii Krajowej por. Konrada Bartoszewskiego „Wira” oraz szpitala leśnego AK „665. Obiekty te zostały wiernie odwzorowane i postawione dokładnie w tych samych miejscach, gdzie stały w czasach wojny.
Ziemianka niegdyś była m.in. magazynem broni, a także stanowiła schronienie dla członków oddziału por. Bartoszewskiego. Historię tych miejsc przybliżyła młodzież. Zapoznała się również z książką „Szpital leśny AK 665” Janusza Skworońskiego, opowiadającą o losach partyzantów AK, którzy stali się później uczestnikami bitwy pod Osuchami. Dlatego też, kolejnym punktem wycieczki były Osuchy, gdzie w 1944 roku rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich. Uczniowie poznali najważniejsze nazwiska, daty, miejsca i przebieg wydarzeń z 1944 roku.

- Reklama -

Wyjazd odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź