- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

ZGODA NA ŻYCIE w ZSBiO

- Reklama -

8 czerwca specjaliści transplantologii  opowiadali o wyzwaniach związanych z przeszczepem narządów uczniom z całej Polski.

Również uczniowie z Budowlanki z klasy Ic i II b  z panią Beatą Ulanowską uczestniczyli w debacie: Zgoda na życie. Jak rozmawiać o transplantacji narządów? Spotkanie odbyło się w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Realizowane było w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020 „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej” w zakresie zadania dotyczącego promocji transplantologii w województwach  o najniższym wskaźniku pobierania narządów w Polsce, koordynowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Wcześniej uczniowie włączyli się w akcję poprzez przygotowywanie filmików, prac pisemnych i rysunkowych. Uczennica klasy Ic Julia Muca (opiekun Beata Ulanowska) została nagrodzona, zajmując III miejsce, a Natalia Grabias i Kamila Olszówka otrzymały wyróżnienie (opiekun Tomasz Karolczak). Podczas debaty nagrodzonych zostało 11 szkół w Polsce  szczególnie zaangażowanych w upowszechnianie wiedzy na temat przeszczepiania narządów, w tym ZSBiO.

Pierwsza część debaty poświęcona była wybranym aspektom przeszczepiania serca i poprowadził ją prof. dr hab. med. Antoni Dziatkowiak – nestor polskiej transplantologii. Licealiści dowiedzieli się co to jest „Oświadczenie woli” i kto może być potencjalnym dawcą,poznali także najnowsze doniesienia medyczne w zakresie przeszczepiania narządów. Kolejnym punktem programu były problemy etyczne dotyczące transplantologii. Ks. prof. dr hab. Andrzej Muszala – Dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła w Krakowie rozwiał wszelkie wątpliwości, co do stanowiska Kościoła wobec transplantacji narządów. Na zakończenie uczniowie wysłuchali relacji pacjentów, którzy opowiedzieli historię swojego życia przed i po przeszczepie.

Uczniowie dzięki udziałowi w tej debacie nie tylko poznali tajniki zawodu lekarza, ale zrozumieli również, jak wiele my sami możemy zrobić w kwestii transplantologii, chociażby poprzez uświadamianie naszych bliskich czy rówieśników.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Wyraźmy więc swoją wolę: wypełniając i nosząc przy sobie ” Oświadczenie woli”, informując swoje rodziny i przyjaciół. Jeśli bliska osoba wymaga takiej formy leczenia i uważasz, że właśnie Ty możesz zostać żywym dawcą narządu – wyjdź z inicjatywą, bo biorcy łatwiej przyjąć dar niż o niego prosić. Jeśli z różnych powodów chcesz jasno wyrazić swój sprzeciw – zgłoś to w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Nie pozwól i nie każ innym decydować za siebie.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.