kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Zginęli niewinni mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Przez donosicieli

Lista mieszkańców Biłgoraja i okolic, którzy zginęli przez donosy kolaborantów, jest niestety długa. Po jednym z takich anonimowych donosów złożonych przez nieznanego do dziś mieszkańca zginęli niewinni ludzie. Kolaborant poświęcił ich życie, bo liczył na sowitą zapłatę za wydanie, gdzie ukrywają się Żydzi - pisze pasjonat historii, Marcin Pawłowski,

- Reklama -

Jan Kukiełka, Kazimierz Dorosz oraz Michał Hubka zostali aresztowani 3 kwietnia 1943 r. i osadzeni w więzieniu w Biłgoraju, a następnie przetransportowani do więzienia na zamku w Lublinie. 28 lipca 1943 r. zostali osądzeni przez Sąd Specjalny w Lublinie. Jan Kukiełka i Kazimierz Dorosz zostali skazani na 3 lata więzienia, natomiast Michał Hubka na 1 rok pozbawienia wolności. 3 października 1943 r. zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz (Michał Hubka – numer obozowy 155 333). Prawdopodobnie wywiezienie do obozu koncentracyjnego było efektem błędu władz okupacyjnych, które pomyłkowo skierowały ich do Auschwitz w trakcie ewakuacji więzienia w Lublinie.

AK postanowiła znaleźć życzliwego kolaboranta,

urząd MArszałkowski projekt

który wydał nie tylko na śmierć ukrywających się Żydów, ale także miejscowych partyzantów i ich pomocników, ale też mieszańcowych chłopów.

Nie była to sprawa prosta, bo kolaborant dosyć dobrze zatarł za sobą wszelkie ślady swej działalności. Pewnego dnia przypadkowa osoba w lesie odkrywa zakopane skrzynie wojskowe wypełnione dokumentami.

(…)

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Cały tekst w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Co tydzień mamy ciekawy materiał historyczny, dotyczący powiatu biłgorajskiego. Najbardziej aktualne informacje z powiatu, przez 24 godziny na dobę w najlepszym lokalnym portalu:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.