- Reklama -

„Ze szczytu jest bliżej do nieba” (FOTO)

Te słowa, żyjąc mówił śp. ks. Zbigniew Antosz. 20 lipca minie 9. rocznica tragicznej śmierci kapłana pochodzącego z Dąbrowicy. 19 czerwca br. zorganizowany został w Dąbrowicy IX Memoriał ks. Zbigniewa Antosza.
Memoriał rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy. Po Eucharystii odbył się rajd rowerowy. Uczestnicy przejechali trasą Dabrowica – Bukowa – Szeliga – Ciosmy – Knieja – Pszczelna. Na miejscu przy kapliczce sprawowana była polowa Msza św. z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Eucharystię celebrowali kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu ks. dr Michał Maciołek i proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy ks. Józef Bednarski. W kazaniu ks. Michał Maciołek wspominał ks. Zbyszka, mówił o jego sportowej pasji, a przede wszystkim o oddaniu Bogu i ludziom.
Tego dnia była również wspólna agapa i konkurencje sportowe. Jak każdego roku do Dąbrowicy przybyła 40-osobowa grupa parafian z Miączyna z proboszczem ks. Piotrem Szeptuchem. Po wręczeniu pucharów i poczęstunku w lesie memoriał zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Ks. Zbigniew Antosz urodził się 20 kwietnia 1969 roku w Biłgoraju w rodzinie Bronisława i Anieli Antoszów. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Biłgoraju w 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1995 r. w Zamościu z rąk bpa Jana Śrutwy. Następnie pełnił posługę wikariusza w parafii św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim (1995-1997) oraz w katedrze zamojskiej (1997-1999).
W 1999 r. podjął studia doktoranckie z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, uzyskując tytuł licencjata i kontynuując przewód doktorski. W latach studiów (1999-2002) przebywał jako rezydent w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy koło Lublina, pełniąc posługę przy ołtarzu i kratkach konfesjonału. Dzieląc się swą sportową pasją w styczniu 2001 był jednym z założycieli Szkolno-Parafialnego Klubu Sportowego „Dąbrowica”, w którym do listopada 2002 roku pełnił funkcję prezesa. W roku 2002, po ukończeniu studiów doktoranckich został mianowany notariuszem przy Kurii Diecezjalnej w Zamościu i rzecznikiem sprawiedliwości przy Sądzie Biskupim. W latach 2004-2007 był proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Miączynie, gdzie przeprowadził remont i renowację kościoła. W tym czasie kontynuował studia prawnicze (prawo świeckie), które zakończył obroną pracy magisterskiej we wrześniu 2005 roku. 20 czerwca 2007 roku bp Wacław Depo udzielił ks. Zbigniewowi rocznego urlopu naukowego z zamieszkaniem w Domu Diecezjalnym i kontynuowaniem pracy w Kurii Diecezjalnej.
Ks. Zbigniew Antosz, który 20 lipca 2007 r. zdobył z przyjaciółmi szczyt Matterhorn w Alpach szwajcarskich, Rok wcześniej zdobył Mont Blanc, planował wyprawę w Himalaje. Mawiał, że „ze szczytu jest bliżej do nieba”. Chociaż ostatnich zamierzeń nie zrealizował, w dobrych zawodach uczestniczył, bieg ukończył, wiary ustrzegł zgodnie ze swoją dewizą „100 procent dla Chrystusa”. Zginął tragicznie w wieku 38 lat i 12. roku kapłaństwa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.