- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zdzisław Wardejn zagra na deskach BCK

 

  „Lekcja polskiego” to najnowszy spektakl Fundacji Kresy 2000, który będzie można zobaczyć w Biłgorajskim Centrum Kultury 2 maja o godz. 20.00. W roli głównej wystąpi znakomity i popularny aktor a zarazem reżyser sztuki Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, Galimatias, czyli kogel-mogel II”). Na scenie zobaczymy także debiutującą Natalię Matuszek oraz Stefana Szmidta i Alicję Jachiewicz. Bilet 40 zł, rez. www.bck.lbl.pl

 

Akcja spektaklu rozgrywa się w Szwajcarii, gdzie ostatnie miesiące życia spędził Tadeusz Kościuszko, m.in. udzielając korepetycji z języka polskiego młodej Szwajcarce  Emilii Zeltner – córce właścicieli wynajmowanego mieszkania. Rzecz traktuje o polskości i europejskości, zagmatwanych i tragicznych losach Polaków i emigracji polskiej, naszej historii i jej związku z Europą, a także o późnej miłości bohatera narodowego.

W roli Tadeusza Kościuszki występuje Zdzisław Wardejn, który po raz kolejny daje lekcję doskonałego aktorstwa, partneruje mu debiutująca Natalia Matuszek, natomiast Alicja Jachiewicz jako hrabina Lubomirska i Stefan Szmidt jako generał Paszkowski, ze wspaniale zarysowanymi postaciami, wpisują się w ten mistrzowski kwartet.

- Reklama -

  Sztuka najbardziej wzruszająca jest w partiach osobistych. A piękne role całej czwórki aktorów są grane z wdziękiem lekkością i często poczuciem humoru. Delikatny flirt pomiędzy umierającym bohaterem narodowym a inteligentną panną na wydaniu nie jest  nieprawdopodobny. Łączy ich potrzeba zrozumienia otaczającego ich świata, potrzeba emocji.

  Przerwy pomiędzy scenami oraz w momentach szczególnie pięknych i wzruszających wypełnia walc i polonez – muzyka napisana przez Kościuszkę w więzieniu.

Opracowanie muzyczne – Kwartet Prima Vista i Władysław Kłosiewicz

 

  Serdecznie zapraszamy!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.