- Reklama -

Zdrożeją śmieci w gminie Tarnogród

13 stycznia 2020 roku na XVIII Sesji Rady Miasta Tarnogród ustalono nowe, a przede wszystkim o wiele wyższe opłaty za odpady komunalne. Mieszkańcy gminy będą zmuszeni zapłacić więcej zarówno za odpady segregowane jak i mieszane.

Na styczniowej Sesji Rady Miasta Tarnogród byli obecni burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, zastępca burmistrza Tomasz Legieć, wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych. Pojawiło się wiele spekulacji odnośnie gospodarowania odpadami komunalnymi. Część radnych wnioskowała o zmniejszenie zaproponowanych kwot. Jak zasugerował jeden z nich, z pewnością takie stawki uderzą w niejednego mieszkańca tej gminy.

Nasz Klub Radnych wnioskuje o zdjęcie z porządku obrad punktu w sprawie przyjęcia uchwał dotyczącej opłaty śmieciowej, z tego względu, że jednak są duże wątpliwości czy to jest właściwe. Nie było takiej dopłaty analizy tego oraz czy po prostu nie uderzy to w większość społeczeństwa, dla wielu ludzi będzie to bardzo kosztowne – mówił Ryszard Szponar, jeden z radnych.

Swoje stanowisko zajął również burmistrz miasta Tarnogród Paweł Dec. Stwierdził, iż decyzja o podwyżce opłat za śmieci, jest wynikiem skrupulatnych obliczeń. Podkreślał, że zaproponowane przez radę stawki nie są tak rażące, jak w gminach sąsiadujących typu: Biłgoraj (19 zł od osoby), Janów Lubelski (25 zł od osoby) czy gmina Niemce (30zł od osoby). Burmistrz zaznaczał, iż te wytyczne obowiązują w całej Polsce i nie są wymysłem jedynie Rady Gminy w Tarnogrodzie.

­– Była możliwość dla państwa radnych: mogliśmy rozwiązać umowę wcześniej, podnieść ceny teraz na stary regulamin, cena nie różniłaby się o złotówkę i zrobilibyśmy kolejną podwyżkę i kolejny przetarg. Suma summarum myśmy utrzymali najdłużej najkorzystniejsze ceny. Do tej pory żaden z naszych mieszkańców do śmieci nie dołożył, mimo że teoretycznie były ku temu podstawy – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu – W tych wszystkich gminach ościennych, ich stawki od września przyszłego roku  podniosły ceny, a w lipcu-sierpniu będą podnosiły po raz kolejny te ceny. Do tej ceny co myśmy zaproponowali żaden samorząd się nie zniżył – dodaje.

- Reklama -

W tej sesji wziął udział również wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala. Chciał dowiedzieć się dokładnie na mocy jakiego prawa nie będą różnicowane opłaty w stosunku do liczby osób, zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.  Wicestarosta poruszył także problem ogłoszenia przetargu odpadów komunalnych na początku 2020 roku, nie zaś w czwartym kwartale 2019 roku. Ponadto drążył temat Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Nagły wzrost opłat za odpady komunalne najbardziej dotknie większe gospodarstwa domowe. Dla przykładu, pięcioosobowe gospodarstwo, które do tej pory płaciło 25 zł – teraz zapłaci 75 zł. To jest skokowo wzrost o 300%!  Burmistrz miasta zapewniał, że ustawodawca przewidział zwolnienie z części opłat w przypadku spełnienia wymogu karty dużej rodziny. Jednakże to, co zaproponowała Rada wynika z opinii Regionalnych Izb Obrachunkowych.  Reasumując wypowiedź Pawła Deca, koszt gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie Tarnogród wzrośnie o ponad 400 tyś. złotych. Jest on zwolennikiem przedziałów, które powinny zawęzić się do  trzech przedziałów: jedna osoba, do trzech osób oraz powyżej trzech osób w gospodarstwie domowym.

W końcowym efekcie, na sesji Rady Miejskiej Tarnogrodzie podjęto następujące decyzje: 15 zł od osoby w przypadku odpadów segregowanych, zaś 35 zł w przypadku odpadów niesegregowanych. Uchwała, jaką rada przyjęła zawiera także zwolnienia. Rodziny, które posiadają przydomowe kompostowniki zapłacą 2 zł mniej od osoby. Natomiast ci, którzy korzystają z Karty Dużej Rodziny zapłacą o 1 zł mniej od osoby miesięcznie.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.