- Reklama -

Zdrowy senior

Celem inicjatywy było podniesienie poziomu świadomości w zakresie zdrowego odżywiania i sprawności fizycznej ludzi starszych oraz integracja międzypokoleniowa. Liderem akcji jest Danuta Skwarek. W akcji wzięło udział około 60 seniorów.

Eliza Gilowska przedstawiła prelekcję „Żywienie ludzi po 60. roku życia”, czyli jak zachować zdrowie i młodość przez długie lata. Recepta na długowieczność tkwi w zdrowym stylu życia, który należy prowadzić już od dziś. Eliza Gilowska omówiła czynniki wpływające na zdrowie oraz korzyści płynące ze zdrowego stylu życia. Zwróciła uwagę na konsekwencje nieprawidłowego żywienia. Następnie szczegółowo przedstawiła zasady zdrowego żywienia. W myśl zasady „śniadanie jak król, obiad jak książę, kolacja jak żebrak” należy:

1. Jeść różnorodne produkty i potrawy.

2. Codziennie warzywa i owoce.

3. Unikać słodyczy, cukrów i alkoholu.

4. Ograniczyć spożywanie mięsa.

5. Podstawą żywienia powinny być produkty zbożowe, będące głównym źródłem energii.

- Reklama -

6. Spożywać codziennie przetwory mleczne, bogate w białko, wapń, magnez i witaminy.

7. Pić przynajmniej 2 litry dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

8. Jeść regularnie, w małych porcjach najlepiej 4-5 posiłków dziennie.

9. Ograniczyć spożycie soli.

Następnie Alina Kołodziej przedstawiła prezentację na temat rehabilitacji osób starszych.

W myśl powiedzenia „W zdrowym ciele zdrowy duch” należy zachęcać osoby starsze do podejmowania różnych form aktywności, aby mogły być jak najdłużej sprawne fizycznie i psychicznie. Rehabilitacja ruchowa ma ogromne znaczenie dla utrzymania i podnoszenia sprawności ogólnej seniorów. Prawidłowy tryb życia oraz uprawianie różnych form aktywności fizycznej poprawia pracę układu krążenia, oddechowego, nerwowego, układu mięśniowo- szkieletowego oraz powoduje lepsze samopoczucie u seniorów. Następnie Alina Kołodziej przedstawiła formy aktywności fizycznej i zasady treningu zdrowotnego seniorów. Wszyscy seniorzy muszą pamiętać, że żaden lek nie zastąpi ruchu. Podała przykłady ćwiczeń izometrycznych dla seniorów. Każdy bez względu na wiek i płeć powinien brać udział w regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Po prezentacji odbyła się dyskusja i wymiana doświadczeń.  

Dodatkową atrakcją spotkania był występ harcerzy ZHR pod kierunkiem zastępowego Igora Sokoła, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Harcerze – seniorom”. Na zakończenie można było spróbować dietetycznych i lekkostrawnych specjałów kuchni solskiej. Projekt „Senior jak dąb” realizowany przez Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach został  współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2016-2020.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.