- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zdolny biłgorajanin

Architekt Mirosław Nizio pochodzi z Biłgoraja. W Warszawie ma swoją pracownię, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920.

Projekt pracowni Nizio Design International zajął pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Spośród 58 zgłoszonych projektów jury niemal jednogłośnie wybrało przygotowaną przez Mirosława Nizio koncepcję, zakładającą powstanie monumentalnego obelisku. Konkurs ogłosiło Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w Warszawie. Pomnik stanie na placu Na Rozdrożu w stolicy.

- Reklama -

Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej. Projekt pochodzącego z Biłgoraja artysty uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. – Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji – czytamy w uzasadnieniu decyzji jury.

Bitwa Warszawska, nazwana „18. najważniejszą bitwą w dziejach świata”, zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i Zachód Europy. Konkurs na upamiętniający ją pomnik wygrała pracownia Nizio Design International Mirosław Nizio z Warszawy. Obelisk na planie kwadratu z napisem u wierzchołka „1920” stanie w rejonie placu Na Rozdrożu.

Pomnik posadowiony będzie na okrągłym placu otoczonym elementami, na których będą umieszczone informacje o bitwie. Zostanie zachowana funkcja fontanny oraz zieleń.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.