- Reklama -

Zdolni mali artyści

Kolejne nagrody, kolejne sukcesy odnotowali dwóch konkursach plastycznych najmłodsi wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Dzieci z Pracowni Plastycznej TĘCZOWA MALARNIA, pracujące pod czujnym okiem nauczycielki plastyki Anny Świcy, zostały laureatami XIV Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej „Świat w oczach najmłodszych” i XXII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „DOM”.

 

Tego samego dnia, tj. 27 kwietnia, odbyły się podsumowania konkursów ogólnopolskiej rangi. Pierwszy to organizowany przez Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie XIV Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej „Świat w oczach najmłodszych”. Tegoroczna edycja zatytułowana została „W kwitnącym ogrodzie”. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Nałęczowa. Podobnie jak w latach poprzednich konkurs cieszy się wielkim zainteresowaniem najmłodszych artystów. Biorą nim udział dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Na konkurs nadesłano 1422 prace plastyczne ze 175 placówek oświatowych z całej Polski. Jury w składzie: dr hab. Adam Panek – artysta grafik, wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, Łukasz Głowacki – artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Zbigniew Strzyżyński – artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie przyznało 1 nagrodę specjalną, 20 równorzędnych nagród i 20 wyróżnień. Na wystawę zakwalifikowano 66 prac.

Autorką jednej z nagrodzonych prac jest Julia Krawczyk. Dziewczynka ma sześć lat i dopiero w tym roku szkolnym zaczęła uczęszczać na zajęcia plastyczne odbywające się w Młodzieżowym Domu kultury w Biłgoraju. Praca Julki została wykonana pastelami i farbami.

Ten pięknie zrównoważony kolorystycznie obrazek przedstawia malutką postać dziewczynki z konewką, podlewającą marchewkę, ale to kwiaty swą skalą przewyższają nawet, znajdujący się w centrum kompozycji żółty dom. Do wystawy zakwalifikowana została też praca pięcioletniej Michalinki Kostek. Podobnie jak jej koleżanka, Michalinka namalowała ogród, w którym kwiaty, tworzą niemal bajkową scenerię.

- Reklama -

„DOM” to Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, który odbywa się miejscowości Radlin. Jury konkursowe nagrodziło prace Izabeli Borowiec i Stasia Pindora z Pracowni Plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Organizatorem imprezy jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie, Miasto Radlin i Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie. Organizatorzy chcieli, aby biorące w konkursie dzieci i młodzież pokazały w bardzo osobisty, subiektywny sposób – „dom” jako miejsce na ziemi i w sercu, dom który może być miejscem wymarzonym lub niechcianym, pełnym nadziei i pragnień, miejscem naszych spotkań, z których wynikają nowe doświadczenia i emocje, radość wspólnego przeżywania chwil szczególnych i codziennych, miłość, która się mnoży kiedy się ją dzieli z innymi…

Spośród blisko półtora tysiąca prac biorących udział w XXII. edycji imprezy wybrano te najpiękniejsze. Wśród nich znalazły się obrazki wykonane przez dzieci z biłgorajskiego MDK. W kategorii 3-6 lat I Miejsce zdobyła praca sześcioletniej Izabeli Borowiec. Doceniona została też praca Stasia Pindora (lat 7), który otrzymał Nagrodę Dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie pani Elżbiety Kin. Na wystawie znalazły się jeszcze dwa obrazki – pięcioletniej Natalii Lembryk i ośmioletniej Liliany Jaskuły. Każdy z nich to małe dzieło sztuki i wyjątkowe postrzeganie tematyki „domu”. Iza Borowiec to mała artystka tryskająca energią, budująca obraz swojej rodziny w sposób niezwykle naturalny i żywiołowy. Oprócz wszystkich członków rodziny zgromadzonych przy wielkanocnym stole, w samym centrum kompozycji, znalazło się także miejsce dla małego kotka.

Spokojny i uporządkowany wydaje się świat namalowany przez Stasia Pindora. Jego rodzina odpoczywa wśród piękna przyrody, chroniąc się od słońca pod wielkim parasolem. Gdy patrzymy na tych kilka prac to zauważymy, że w oczach dzieci wyjątkowym meblem jest stół. To wokół niego skupia się życie rodziny, to on jednoczy wszystkich i pozwala na radosne przeżywanie świąt, małych i większych spotkań. Dom tworzą jednak ludzie, i chyba najwspanialsze jest to, iż każde z dzieci w namalowanych pracach pokazało swoje rodzeństwo, swoich bliskich, a których obecność tworzy szczęśliwą rodzinę.

Gratulacje należą sie wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursach. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze kolejne sukcesy, radość i satysfakcja z pracy włożonej w powstanie pięknych dziecięcych dzieł.

Anna M. Świca

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.