Automax

Zbliża się sezon rowerowy, jak przygotować do niego swój rower

Przygotowanie roweru do nowego sezonu jest czynnością niezwykle ważną. Chodzi tu o kwestie związane nie tylko z jakością jazdy, ale również naszym bezpieczeństwem. Przed przystąpieniem do przeglądu rower należy gruntowanie umyć. Być może ma on ślady użytkowania jeszcze sprzed zimy. Pozostałości błota czy kurzu nie ułatwią nam zadania. Warto do tego użyć specjalnego płynu odtłuszczającego. Już w tym momencie możemy pobieżnie zapoznać się ze stanem naszego roweru. Sprawdźmy, czy felgi lub ramy nie są pęknięte. Zwracajmy również uwagę na pierwsze oznaki korozji

Bardzo ważne jest przygotowanie łańcucha. Bez sprawnego łańcucha daleko nie zajedziemy. Warto użyć specjalnych przyrządów do jego czyszczenia. Nie zapomnijmy o jego naoliwieniu specjalnym smarem do łańcucha. Kolejnym punktem jest sprawdzenie stanu przerzutek oraz ich regulacja. Szczególną uwagę należy zwrócić na linki. Pamiętajmy o hamulcach. Jeśli nie działają sprawnie, być może wystarczy ich regulacja. Jeśli nie, należy wymienić je na nowe. Zapewni nam to komfort i bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w podróży to sprawa priorytetowa, dlatego też niezwykle ważnym elementem są koła. Tu należy skontrolować m.in. łożyska w piastach oraz ogumienie. Jeśli ich stan będzie niezadowalający należy zaopatrzyć się w nowe. Warto pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w kołach. Zależy od terenu po którym będziemy jeździli. Jeśli preferujemy drogi asfaltowe, koła napompujmy bardziej. Natomiast jeśli mamy zamiar szusować po drogach gruntowych, sprawniej będziemy się poruszać gdy powietrza będzie mniej.

 Pamiętajmy o oświetleniu. Przepisy ruchu drogowego wymagają od nas jego posiadania. Inaczej grozi nam mandat. Przegląd roweru przed sezonem można z powodzeniem wykonać samemu. Nie jest to skomplikowane, a z pewnością dostarczy to wiele radości cyklistom. Warto czynność tę wykonać dokładnie. Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie naszego pojazdu do sezonu, tym bardziej będziemy się cieszyli z uroków jazdy. Wówczas nasz sprzęt nie będzie sprawiał nam trudności, a przyjemność z jazdy będzie nieoceniona.

Rowerzystom wypada tylko życzyć miłej jazdy i doskonałej pogody.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.