- Reklama -

- Reklama -

Zaśpiewajmy kolędę…

Płyta została nagrana w ramach projektu „Biłgorajskie kolędowanie”. Jego celem jest kultywowanie ludowego muzykowania i tradycji kolędniczych. Rezultatem jest tzw. dwupak płytowy z kolędami i pastorałkami „Zaśpiewajmy kolędę…” w wykonaniu Zespołu Folkowego „Podkowa” i Kapeli Ludowej „Krążałka”. Są to dwa zespoły blisko związane z Ziemią Biłgorajską i jej tradycjami muzycznymi, ich pasją jest śpiew i tradycyjna muzyka ludowa. Bazują na lokalnych pieśniach i melodiach, ale szczególnie są im bliskie wzruszające, poruszające umysł i serca kolędy i pastorałki oraz sama idea kolędowania. Kolędy, które poprzez wieki były symbolem narodowym, ostoją polskości, pozwalały zachować ducha narodowego.

 – Pragnąc podtrzymać tę piękną polską tradycję i zachęcić innych do jej kultywowania, na dwóch płytach nagrane zostało 20 najpiękniejszych kolęd i pastorałek, w wykonaniu dwóch zespołów ludowych o różnym składzie instrumentalnym i odmiennym charakterze muzycznym. Zespoły nagrały własne aranżacje tradycyjnych i tych mniej znanych kolęd i pastorałek, w celu zainspirowania słuchaczy do sięgania po repertuar kolędniczy, zachowania tradycji kolędowania i promocji kolęd – mówi Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

- Reklama -

Obydwa zespoły na czele ze swoimi instruktorami Janem Szymaniakiem – Kapela „Krążałka” i Jerzym Odrzywolskim – Zespół „Podkowa” przygotowania do nagrań rozpoczęły od wybrania utworów i ich muzycznego opracowania. Systematyczne próby zespołów miały na celu wyuczenie i wyćwiczenie materiału. Przygotowane utwory zostały nagrane na dwóch płytach, a materiał poddano masteringowi. Równocześnie opracowany został projekt graficzny okładki. Ostatnimi działaniami projektowymi było wydanie płyt w wytwórni płytowej i promocja wydawnictwa.

Efektem projektu jest wydanie 500 sztuk podwójnych płyt CD z kolędami i pastorałkami w wykonaniu Zespołu „Podkowa” i Kapeli „Krążałka”, które trafiły do szkół, bibliotek, instytucji kultury, urzędów i osób prywatnych. Dla zainteresowanych płyty są również dostępne w Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju, a nagrania zostaną udostępnione do odsłuchania na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury i Facebooku. Płyty wydane w pięknej oprawie graficznej są wartościowym materiałem promocyjnym gminy Biłgoraj.

Projekt „Biłgorajskie kolędowanie” został zrealizowany przez Zespół Folkowy „Podkowa” i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, i dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminy Biłgoraj, Miasta Gminy Biłgoraj realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.