- Reklama -

- Reklama -

Zarzuty za łapówki w biłgorajskim starostwie

- Reklama -

Zakończyło się śledztwo w sprawie przyjmowania i udzielania korzyści majątkowych w zamian za uzyskiwania od Starostwa Powiatowego w Biłgoraju dokumentów prawa jazdy. Tak działo się w biłgorajskim starostwie – bez przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich oraz zdawania obowiązkowego egzaminu państwowego.

30 grudnia 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 51 osobom, którym łącznie przedstawiono 925 zarzutów popełnienia przestępstw. Akt oskarżenia liczy 370 stron.

Przypomnijmy. Pod koniec stycznia 2015 r. dwaj pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze wkroczyli rano do urzędu, skąd wyprowadzili dwóch pracowników. Zatrzymani to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w wieku od 20 do 65 lat. Podejrzani działali w grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się m.in. niezgodnym z prawem wydawaniem zatrzymanych dokumentów prawa jazdy w zamian za otrzymanie korzyści majątkowej. W skład tej grupy wchodzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Zatrzymani to także pośrednicy oraz osoby, które w zamian za wręczone łapówki odzyskiwały swoje uprawnienia do kierowania pojazdami. Podczas przeszukania u głównego podejrzanego policjanci zabezpieczyli między innymi dokumentację urzędową. Już wówczas prokuratura zaznaczała, że sprawa ma charakter rozwojowy. W ciągu dwóch dni policja zatrzymała 23 osoby.

W trakcie postępowania zarzuty usłyszało łącznie 157 osób. Natomiast 94 podejrzanych poddało się dobrowolnemu poddaniu się karze, a w 12 przypadkach wydane zostały postanowienia o częściowym umorzeniu śledztwa  m.in. z uwagi na śmierć sprawcy. Pozostałe 51 osób zasiądzie na ławie oskarżonych. 

- Reklama -

Wśród nich jest Krzysztof L. – ówczesny inspektor w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Od września 2011 r. do stycznia 2015 r. w  zajmował się przyjmowaniem łapówek w zamian za oddanie prawa jazdy. Usłyszał on 175 zarzutów przyjmowania łapówek oraz 615 zarzutów dotyczących m.in. fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi. Łącznie Krzysztofowi L. przedstawiono 791 zarzutów popełnienia przestępstw.

Oprócz głównego oskarżonego akt oskarżenia objął 12 osób, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej razem z Krzysztofem L. oraz przyjmowanie korzyści majątkowych i fałszowanie dokumentacji. Osoby te usłyszały łącznie 96 zarzutów.

Pozostałe 38 osób objętych aktem oskarżenia to podejrzani, którym zarzucono wręczanie łapówek lub ich obietnic pracownikom Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, związane z nielegalnym wydawaniem prawa jazdy. Przedstawiono im 38 zarzutów. Po jednym zarzucie dla każdej z tych osób.

Wszystkim osobom podejrzanym w tej sprawie, objętym aktem oskarżenia, grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.