- Reklama -

Zarobki wójta niższe o 7 złotych

Nowe przepisy, obniżające wysokość wynagrodzeń wójtów i burmistrzów, w niewielkim stopniu dotknęły naszych samorządowców. Ich portfele nie odczują zbytnio zmian narzuconych przez rząd.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Księżpol, która odbyła się w czwartek 28 czerwca radni zajęli się ustalaniem wysokości wynagrodzenia włodarza gminy. Sytuacja ta wymuszona była przez zmianę przepisów, które weszły w życie w maju br.

- Reklama -

Na wstępie głos zabrał sekretarz gminy Henryk Kłało, który wyjaśnił zebranym, dlaczego zachodzi potrzeba takich zmian. Mówił on, że to właśnie radni w drodze uchwały ustalają wysokość wynagrodzenia wójta gminy. – Bezpośrednią przyczyną jest rozporządzenie Rady Ministrów z maja tego roku, które z założenia zakładało obniżenie wynagrodzenia w samorządach. Podano w nim wynagrodzenia obowiązujące do 30 czerwca i obowiązujące od 1 lipca – mówił sekretarz do zebranych radnych i sołtysów.

Do tej pory wójt gminy do 15 tys. mieszkańców mógł otrzymać 5900 zł wynagrodzenia zasadniczego i 1900 zł dodatku funkcyjnego. Po zmianach będzie to odpowiednio 4700 zł i 1900 zł. Pomimo obniżenia wynagrodzenia zasadniczego, inne składniki podwyższono tak, że w sumie wójt będzie zarabiać zaledwie o 7 zł mniej
Oprócz tych składników wynagrodzenia wójtowie otrzymują dodatek specjalny w wysokości od 20 do 40 procent łącznego wynagrodzenia. Ponadto włodarze otrzymują dodatek za wieloletnią pracę (do 20 procent), nagrody jubileuszowe i „trzynastki”. – W zasadzie wójt mieścił się w tych widełkach, niemniej jednak to rozporządzenie obliguje ustalenie wynagrodzenia na nowo – dodał sekretarz. Nadmienił, że w bieżącej kadencji wynagrodzenia wójta nie zmieniało się.
Po zmianach wójt gminy Księżpol Lech Rębacz będzie zarabiał o 7 zł mniej. Do tej pory jego łączne wynagrodzenie wynosiło 9710 zł, a od lipca będzie on zarabiać 9703 zł. Na to będzie składać się wynagrodzenie zasadnicze (4700 zł), dodatek funkcyjny (1650 zł), dodatek specjalny (2413 zł) i dodatek za wieloletnią pracę (940 zł).
Radni w głosowaniu jednomyślnie zatwierdzili zmiany.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. obserwator mówi

    To było do przewidzenia wójt i radni towarzystwo wzajemnej adoracji ręka rękę myje rzygać się chce i tyle w temacie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.