- Reklama -

- Reklama -

Zapłonęły Ognie Niepodległości

W wigilię 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w Goraju zapłonęły Ognie Niepodległości. Wydarzenie licznie zgromadziło mieszkańców gminy.

- Reklama -

 

Ognie zapłonęły na placu parkingowym za kościołem pw. św. Bartłomieja w Goraju. Po uroczystym rozpaleniu ogniska wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim, którą odczytał prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju Szymon Okuniewski. – Wspólnie cieszmy się wolnością, cieszmy się suwerennością naszego Narodu, cieszmy się niepodległością Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystujmy je do zrównoważonego, dostępnego dla wszystkich rozwoju, do budowy dobra wspólnego. Naszą postawą dajmy świadectwo patriotyzmu opartego na konkretnych czynach, na szacunku do drugiego człowieka. Niech łączą nas ideały, które prowadziły na drodze do wolności wiele pokoleń polskich bohaterów, pomimo zaborów, okrucieństw germanizacji i rusyfikacji, a później okupacji niemieckiej i sowieckiej – napisał w odezwie w imieniu Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Zaznacza, że Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej nie jest wypadkową pojedynczych zdarzeń. Nie przyszła tylko wskutek zakończenia I wojny światowej oraz zawarcia traktatu wersalskiego. Niepodległość odzyskana po 123 latach bardzo ciężkiego, wręcz dramatycznego okresu w historii naszego Narodu, jest wypadkową bohaterskiej walki, organicznej pracy, trudnych decyzji i ogromnego wysiłku pokoleń Polaków. – Nasza niepodległość została okupiona poświęceniem i ofiarą życia polskich patriotów, wyrwana wysiłkiem zbrojnym i stanowczą dyplomacją oraz wypracowana trudem zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej – czytamy w odezwie.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Przy tej okazji nie sposób nie pamiętać o ojcach odzyskania niepodległości. Byli nimi:  marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Józef Haller i wielu, wielu innych.

Przybyłych na uroczystość powitała Marta Miszczak, dyrektor GOK w Goraju. Następnie głos zabrali Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski, oraz Antoni Łukasik, wójt gminy Goraj. Gospodarze uroczystości po wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych zaprosili wszystkich uczestników na gorące kiełbaski. Mimo kapryśnej pogody „ognie niepodległości” zapłonęły w sercach mieszkańców gminy.

Podobne ogniska z okazji 101. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości są rozpalane w całej Polsce. To inicjatywa Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Ogień symbolizuje naszą niepodległość. W ten sposób czcimy pamięć o bohaterach.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Fot: FB Gmina Goraj

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.