- Reklama -

- Reklama -

Załatwiasz sprawę w starostwie? Dostaniesz odblask

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju trwa właśnie akcja odblaskowa "Widzę Cię". Polega ona na tym, że każda osoba, która przyjdzie ze swoją sprawą do starostwa dostanie odblask.

Przy słabej widoczności bez elementów odblaskowych pieszy jest widoczny dla kierowcy na drodze przy światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji, dostrzegając pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. Faktem jest, że odblaski niejednokrotnie zapobiegają przed wypadkami z udziałem pieszych i chronią ich życie.

W ramach akcji ,,Widzę Cię” pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju będą rozdawać interesantom odblaski po to, by każdy z nas był widoczny i bezpieczny na drodze.

– Dzięki akcji „Widzę Cię” chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym z udziałem najmłodszych. Jeśli jesteśmy widoczni na drodze, stajemy się znacznie bardziej bezpieczni. Wystarczy przypiąć odblask do plecaka szkolnego lub założyć na rękę. Taka mała rzecz – odblask – w pewnych sytuacjach może okazać się bezcenna i uchronić nas przed wypadkiem, dlatego też w ramach akcji pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju mają dla Państwa przygotowane odblaski. Każda osoba, która będzie załatwiać sprawy w Starostwie, dostanie za darmo taki odblask – mówi Katarzyna Kobel, pracownik biłgorajskiego starostwa.
W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Na nieoświetlonej jezdni pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

- Reklama -

– Zwracamy się z prośbą zarówno do pieszych, jak i rowerzystów o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków” to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze – dodaje Katarzyna Kobel.  

K.K

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.