- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Załatwiasz sprawę w starostwie? Dostaniesz odblask

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju trwa właśnie akcja odblaskowa "Widzę Cię". Polega ona na tym, że każda osoba, która przyjdzie ze swoją sprawą do starostwa dostanie odblask.

- Reklama -

Przy słabej widoczności bez elementów odblaskowych pieszy jest widoczny dla kierowcy na drodze przy światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji, dostrzegając pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. Faktem jest, że odblaski niejednokrotnie zapobiegają przed wypadkami z udziałem pieszych i chronią ich życie.

W ramach akcji ,,Widzę Cię” pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju będą rozdawać interesantom odblaski po to, by każdy z nas był widoczny i bezpieczny na drodze.

– Dzięki akcji „Widzę Cię” chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym z udziałem najmłodszych. Jeśli jesteśmy widoczni na drodze, stajemy się znacznie bardziej bezpieczni. Wystarczy przypiąć odblask do plecaka szkolnego lub założyć na rękę. Taka mała rzecz – odblask – w pewnych sytuacjach może okazać się bezcenna i uchronić nas przed wypadkiem, dlatego też w ramach akcji pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju mają dla Państwa przygotowane odblaski. Każda osoba, która będzie załatwiać sprawy w Starostwie, dostanie za darmo taki odblask – mówi Katarzyna Kobel, pracownik biłgorajskiego starostwa.
W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Na nieoświetlonej jezdni pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

- Reklama -

– Zwracamy się z prośbą zarówno do pieszych, jak i rowerzystów o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków” to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze – dodaje Katarzyna Kobel.  

K.K

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.