Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Załamanie pogody. Nad powiatem szaleją wichury

Po słonecznych i bardzo ciepłych letnich dniach przyszła jesienna pogoda. Odczuć można ochłodzenie. Pojawił się również silny wiatr. Strażacy mieli pełne ręce roboty. Najczęściej wyjeżdżali do powalonych drzew.

- Reklama -

Zmianę pogody przyniósł nam aktywny front chłodny, związany z niżem znad południowej Norwegii, który już po południu w piątek dotarł nad nasze zachodnie pogranicze. Z piątku na sobotę front ten szybko wędrował na wschód kraju.

W poniedziałek napłynęło do nas z północnego zachodu jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy nadawali, że w całym kraju będzie wiał silny i porywisty wiatr, w porywach lokalnie osiągający do ok. 100 km/h. Prognozy sprawdziły się. Wiało tak silne, że strażacy mieli pełne ręce roboty. W powiecie biłgorajskim wyjeżdżali aż piętnaście razy do powalonych drzew. W jednym przypadku drzewo zerwało linię energetyczną.

 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Warto pamiętać o podstawowych zasadach podczas burzy. Porażony może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Gdy dojdzie do bezpośredniego uderzenia w człowieka, szanse na przeżycie maleją prawie do zera, chociaż istnieją wyjątki. Główną przyczyną śmierci porażonego jest niewydolność pracy serca po przepływie silnego prądu.

Większość porażeń są to nie bezpośrednie, ale częściowe, gdy przez ludzkie ciało przepływa tylko część prądu pioruna. Nie należy stawać w czasie burzy pod wysokimi drzewami – szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach, na szczytach górskich, pod masztami. Ponieważ prąd pioruna po uderzeniu w ziemię rozchodzi się we wszystkich kierunkach m.in. po powierzchni ziemi i słabnie wraz ze zwiększającą się odległością od miejsca uderzenia (im dalej tym słabszy prąd na powierzchni ziemi), nasze nogi mogą stać w miejscach o różnych wartościach natężenia prądu, w wyniku czego nastąpi przepłynięcie przez nas prądu i tzw. porażenie krokowe. Podczas burzy zaleca się więc chodzenie małymi krokami – wtedy porażenie krokowe będzie słabsze.

Czy wiesz, jak należy chronić się przed porażeniem pioruna? Oto kilka ważnych zasad: należy pozostać w domu; trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu; nie używać telefonu; nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe; nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach; nie przebywać w wodzie i w małych łódkach; zostać w samochodzie, gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się); jeśli nie ma w pobliżu schronienia, należy unikać wysokich obiektów w okolicy; kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić; w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi; poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, np. siatki, słupy. Osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

FOTO: OSP Biszcza I

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.