kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Zakres czy cena? Jak wybrać najlepsze OC?

Jak wynika z badania rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, zrealizowanego na zlecenie Urzędu Konkurencji i Konsumentów, w latach 2012 – 2016 w aktywną sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych prowadziło w Polsce aż 27 firm. Osoby, które chcą kupić OC, mają więc do wyboru aż kilkadziesiąt zróżnicowanych cenowo ofert. Jak wybrać najlepszą polisę? Co zrobić, aby nie przepłacić?

- Reklama -

OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, która chroni portfele kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli spowodujesz wypadek, kolizję lub stłuczkę, to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym należne świadczenia. Obowiązek zawarcia OC ma każdy właściciel pojazdu mechanicznego (nie tylko auta, ale również skutera, motocykla, a nawet łodzi motorowej). Nawet jeśli używa go wyłącznie sporadycznie lub nie korzysta z niego wcale.

Zakres polisy OC

Zakres OC definiuje Ustawa o z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest on więc określony przepisami i taki sam dla wszystkich towarzystw. Czy identyczny zakres oznacza, że głównym kryterium wyboru polisy powinna być jej cena? Tak, ale…

Jak znaleźć najlepsze OC?

Mimo identycznego zakresu ceny OC w różnych towarzystwach różnią się o kilkaset, a czasem nawet o kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe? Wyliczając stawkę polisy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę te same czynniki — historię szkodowości, wiek i doświadczenie kierowcy, model, marka i wiek pojazdu, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa i miejsce rejestracji. Każde towarzystwo punktuje je jednak w odmienny, indywidualny sposób. Wynikiem różnic w sposobie kalkulacji są ogromne różnice w stawkach. A te dotykają szczególnie młodych, niedoświadczonych za kółkiem osób (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Nawet 1000 zł więcej za OC dla młodego kierowcy).

Kilka miesięcy temu zdałam pomyślnie egzamin na prawo jazdy, a już tydzień później kupiłam wymarzone auto — kilkuletnią Hondę Civic — mówi Anna, 25-letnia mieszkanka Biłgoraja. Kiedy zaczęłam poszukiwania ubezpieczenia, moja ekscytacja szybko minęła. Zdawałam sobie sprawę, że młodzi kierowcy płacą najwyższe stawki OC, ale kilkutysięczne kwoty były dla mnie nie do zaakceptowania. Kolejne kalkulacje kończyły się podobnie, a ja zastanawiałam się, co robić. Znałam tylko największe towarzystwa oferujące ubezpieczenia komunikacyjne. Choćbym nawet chciała, nie byłam w stanie sprawdzić cen wszystkich. Przeglądając Internet w poszukiwaniu towarzystwa, w którym kupię OC najtaniej, natknęłam się na reklamę porównywarki ubezpieczeń, dostępnej pod adresem https://panocek.pl. Po uzupełnieniu formularza, w ciągu zaledwie kilkunastu sekund porównywarka przedstawiła mi aż kilkanaście propozycji różnych ubezpieczycieli. Wśród nich był m.in. serwis You Can Drive, który nie nalicza zwyżek za młody wiek i nie dyskryminuje młodych kierowców. Szczerze wątpię, że wpadłabym na jego trop bez pomocy porównywarki.

jak-kupic-ubezpieczenie.jpg

Tanie OC dzięki porównywarce

Porównywarka ubezpieczeń to proste w obsłudze narzędzie, która pozwala szybko, wygodnie i precyzyjnie porównać stawki OC aż w kilkudziesięciu towarzystwach. Bez konieczności wykonywania żmudnych kalkulacji na stronach poszczególnych ubezpieczycieli. Aby skorzystać z porównywarki, wystarczy wypełnić formularz zawierający podstawowe informacje na temat kierowcy i pojazdu. Po wpisaniu danych i zaznaczeniu niezbędnych zgód otrzymasz kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. Porównywarka działa bezpłatnie, a ceny przedstawionych przez nią polis nie są wyższe od tych, dostępnych bezpośrednio w serwisach ubezpieczycieli. Jeśli któraś z polis spełni Twoje oczekiwania, za pośrednictwem porównywarki zawrzesz umowę i opłacisz składkę. Bez wychodzenia z domu, bez rozmów telefonicznych z agentem. Wygodnie i szybko.

Ważne: oprócz przedstawienia stawek OC, to proste w obsłudze narzędzie poinformuje Cię także, który ubezpieczyciel dorzuci do polisy atrakcyjne gratisy. A te, dla wielu kierowców mogą być równie ważne, co atrakcyjna cena.

samochody.jpg

Co oprócz niskiej ceny?

Czasem zdarza się, że nie mniej ważne od niskiej ceny są dodatkowe usługi, dostępne wraz z polisą OC. A tych na rynku nie brakuje. Wielu ubezpieczycieli dorzuca do OC darmową Zieloną Kartę, (przydatny za granicą dokument, potwierdzający zawarcie umowy OC w Polsce) czy usługi assistance. W zależności od towarzystwa, ich zakres może być węższy lub szerszy. Kupując OC w Link4, w cenie polisy otrzymasz kompleksowy Program Pomocy obejmujący m.in. usprawnienie pojazdu na miejscu lub holowanie do 100 km, samochód zastępczy, wymianę uszkodzonego koła na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu (jeśli naprawa na miejscu jest niemożliwa). Razem z OC w PZU otrzymasz assistance w wariancie Komfort obejmujący doraźną naprawę unieruchomionego pojazdu, holowanie do 150 km oraz parking do 3 dni (jeśli warsztat naprawczy będzie nieczynny).

Sprawdź, zanim kupisz

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wybierając przypadkowe OC, mogą wyrzucić w błoto kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Zanim sięgniesz po pierwszą lepszą polisę, poświęć kilka minut, aby porównać dostępne na rynku oferty. Dzięki temu wybierzesz najtańsze ubezpieczenie wyposażone w dodatkowe profity, które zapewnią bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Marta mówi

    Mieć OC to jedno, ale uzyskać odszkodowanie odpowiadające realnym kosztom naprawy to drugie. Nie oszukujmy się, czasami kończy się to wejściem na ścieżkę sądową. Nie każdego na to stać, wtedy można odsprzedać szkodę, np. Funduszowi Odszkodowań Komunikacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.