- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zakończyli wędrówkę w Biszczy

W piątkowy wieczór Ochotniczy Szwadron Kawalerii zakończył swoją 6-dniową wyprawę szklakiem bojowym spod Baranowa Sandomierskiego. Kawalerzyści jechali konno, aby uczcić pamięć ułanów ze Szwadronu Kawalerii 3 Pułku Ułanów Śląskich.

 

Wieczorem 28 sierpnia zakończyła się 280-kilometrowa wyprawa Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. Trasa dobiegła końca w Biszczy. To właśnie w tej gminie znajduje się Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy.

– Przed przybyciem Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich do Biszczy spotkaliśmy się tego samego dnia w Tarnogrodzie, aby tam wspólnie złożyć symboliczną wiązankę kwiatów przed tablicą w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie wyruszyliśmy na stary cmentarz, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobach żołnierzy należących do 3 Pułku Ułanów Śląskich – mówi mjr Mirosław Buła, ułan Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy. – 22 sierpnia nasz pułk obchodził swoje święto. Była to już 49. rocznica jego powstania – dodaje.

To już drugi raz ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zawitał w Biszczy.

– Jest nam niezmiernie miło, że możemy już po raz drugi gościć naszych kolegów z Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich. W zeszłym roku rozpoczęli swój rajd nad naszym zalewem, a w tym roku to właśnie u nas kończą – mówi Piotr Cichórz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy. – W ostatnim czasie uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej dowódcy 3 Pułku Ułanów Śląskich płk. Czesławowi Chmielewskiemu, która odbyła się w Tarnowskich Górach – dodaje.

- Reklama -

Szwadron jechał do Biszczy 6 dni. Trasa była podzielona na odcinki o różnej długości, od 30 do 60 km, co finalnie dało 280 km. W tym roku Biszcza znalazła się na końcu tej prawie tygodniowej trasy.

 Jest to kolejny etap naszego rajdu szlakiem bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich, który rozpoczęliśmy kilka lat temu przejazdem przez bramę w Tarnowskich Górach, gdzie znajdowały się koszary 3 Pułku Ułanów Śląskich. Tego roku przypadł odcinek, który biegnie z Baranowa Sandomierskiego tutaj do Biszczy – informuje por. kawalerii ochotniczej Ryszard Hess. – Idea samego stowarzyszenia narodziła się około 10 lat temu, kiedy kilku pasjonatów historii i jeździectwa postanowiło połączyć to w jedną pasję i właśnie w taki sposób powstał szwadron, który z biegiem czasu coraz bardziej się rozwijał – dodaje.

Tak długa wyprawa ochotniczego szwadronu w celu uczczenia pamięci poległych pokazuje, jak wielką wartością jest patriotyzm.

– W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest taka postawa patriotyczna, jakiej uczy nas Ochotniczy Szwadron Kawalerii 3 Pułku Ułanów Śląskich. Kilkanaście osób przywędrowało do Biszczy z okolic Sandomierza, chcąc uczcić pamięć poległych żołnierzy – mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza. – W gminie Biszcza od prawie 50 lat istnieje Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich, do którego także należę. Został on założony przez Antoniego Kurowskiego po jego przyjściu z wojska 12 maja 1972 roku – dodaje wójt.

~Michał Kuliński

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.