- Reklama -

Zakończyli budowę farmy fotowoltaicznej we Frampolu

W ubiegłym tygodniu na terenie miasta Frampol zakończono budowę elektrowni, która w niedługiej przyszłości będzie produkowała energię ze słońca.

Farma fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 3 hektarów na terenie miasta Frampol. Całkowita wartość zrealizowanej inwestycji to ponad 9 milionów, z czego ponad połowa została dofinansowania ze środków unijnych.

- Reklama -

Jest to elektrownia o mocy blisko 2 MW, a panele słoneczne całej elektrowni rocznie wyprodukują tyle prądu, ile zużywa ponad 1000 gospodarstw domowych.

Inwestycję zrealizowały 2 spółki z Biłgoraja. – W całej realizacji projektu przydatna była nam pomoc władz miasta Frampol oraz powiatu – mówi jeden z inwestorów.

Teren, na którym powstała farma fotowoltaiczna, wcześniej był użytkowany rolniczo. Były to pastwiska. Należał do Wspólnoty Gruntowej we Frampolu. Jest oddalony o 0,5 km od najbliższej zabudowy mieszkalnej, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów i urządzeń o infrastrukturze technicznej, czyli  komunalnej oczyszczalni ścieków, linii energetycznej, głównego punktu zasilania gminy.

Fotowoltaika

Elektrownie fotowoltaiczne stanowić będą źródło tzw. czystej energii, która w porównaniu do konwencjonalnych elektrowni przyczynia się do spadku emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i azotu do atmosfery. Proces działania takiej farmy jest bezgłośny i bezreakcyjny, a przyjęte rozwiązania technologiczne skutecznie ograniczają ryzyko ewentualnych awarii. Nie stwarza ona również zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.

– Elektrownia, której budowę właśnie zakończyliśmy, w najbliższym czasie  będzie produkować rocznie ponad 2000 MWh energii, która następnie zostanie odsprzedana do sieci. Inwestycja ta jest bardzo przyjazna środowisku, gdyż pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Nasza inwestycja pozwoli zredukować emisję pyłów PM10 o około 1400  ton rocznie – mówi prezes zarządu firmy inwestorskiej z Biłgoraja.

Do tej pory w powiecie biłgorajskim inwestycja we Frampolu jest drugą elektrownią po Józefowie, w której planuje się pozyskiwanie tak zwanej „czystej” energii. W Polsce corocznie zwiększa się ilość farm słonecznych, a udział energii z OZE wzrasta.

Fotowoltaika

- Reklama -

5 Komentarze
 1. John mówi

  Dobrej klasy ziemie dac pod farme no no.Rozumiem gdzies na stoku trudnym terenie do uprawy bo pole ma ksztalt trojkata.Dlaczego pozwala sie na budowe dachow w domach tak drogich na ktorych nie ma miejsca na panele.Dzieki biogazowniom nie byloby widac tych nieuzytkow nieskoszonych lak.Farmy maja byc otoczone pasem zieleni i nie razic w oczy kierowcow.

 2. Marcin mówi

  Barany które nie mają pojęcia o czym piszą zaraz myślą że każda inwestycja to musi mieć drugie dno anajlepej było protestować i nic nie robić pozdrawiam

 3. Zyta mówi

  Za taka kasa mozna było postawic mniej panel;i ale na obrotowych rusztowaniach. Zajełoby to mniej miejsca awydajnosc byłaby wieksza i w sumie wyszłoby taniej. Ale po co. Skoro unia sie dorzuciła to mozna poszalec. Jestem za tym zeby zakładac fotowoltaike ale z głowa a nie z nogami. I zakłądac ja tak zeby mniej za prad płącic. A nie wiecej. Bo skoro wiecej to po co zakładac cos takiego za ciekzie miliony zł.
  W innych gminach widziałam jakies smieszne niby siłownie pod chmurka. Stawiaja toto gdzie sie da . Nikt sie nie pyta po co? Po co to stawiaja i za jakie pieniadze bo ponoc kosztuje to niezle. Idzie w stetki tys zł. jest tyle potrzeb wazniejszych chociazby chodniki oświetlenie ulic, sciezki rowerowe poprawienie dróg bo to juz zgroza jakie mamy. Ale nie. Teraz stawiamy jakies siłownie. Moze ktos przyjdzie i popaytrzy na te dzieła jak mówił jeden madry człowiek. To sa dzieła a nie wywalanie kasy. pewnie Najgorzej jak jakis wariat sie dorwie do władzy i cos wymysli a póxniej to robia. Ani sie wycofac a ni jak zatrzymac . Nikt nie zapyta po kiego czorta bo kazdy sie boi. Bo taki zawodnik uwaz sie za najmadrzejszego na swiecie. I pogadac z nim sie juz nie da noprmalnie. Szkoda bo tym sposobem dobijamy sami siebie budujac jakies hale sportowe czy te farmy.

 4. Fram-polak mówi

  Pytanie do burmistrza Frampola – jaka z tego korzyść dla mieszkańców?

 5. Malik mówi

  Sprawa w sam raz dla CBA.
  9mln za 2MW i to na terenach rolnych ? przytulono 2-3 mln bez nadmiernego wysiłku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.