Kadius

- Reklama -

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

Od poniedziałku, tj. 15 lutego 2016 r., w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Ważne jest, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich. Policja radzi, jak przygotować dzieci i młodzież do zimowego wypoczynku.

 

Część dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jak i samochodów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy tego rodzaju wyjazd można zgłosić, dzwoniąc na numer 997 lub 112. Przeprowadzona przez policjantów kontrola może zapobiec tragedii. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:

Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.

Bezpieczeństwo na koloniach.

- Reklama -

Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:

Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy.

Przestrzegajmy przed podróżą, by cenne rzeczy, które zabierają, były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają.

Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi.

Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas wypoczynku w ogromnej mierze zależy od nas samych.

 

R.L.R.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.