- Reklama -

Zadbaj o czyste powietrze

W obecnych czasach jakość powietrza, którym oddychamy, znacznie się pogorszyła. Powodem tego jest smog, pył PM2.5, bakterie i alergeny co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i komfort życia. W powietrzu unosi się wiele drobnoustrojów, które poprzez nasze drogi oddechowe dostają się do organizmu. Chociaż tego nie widzimy, otaczają nas pyłki roślin, które zaczynają pylić (np. topola i brzoza). Jest to bardzo niekorzystne dla alergików i astmatyków, którzy szczególnie to odczuwają. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza – czym jest i do czego służy?

Główną funkcją oczyszczacza powietrza jest filtrowanie powietrza oraz usuwanie z niego zanieczyszczeń typu: smog, alergeny, brzydkie zapachy czy roztocza. Szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza mogą wywołać wiele chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. U alergików to właśnie kurz, pyłki, sierść, zarodniki pleśni i odchody roztoczy wywołują reakcje alergiczne. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia mogą być również cząstki dymów i lotnych związków organicznych. Ponadto pyły zawieszone, które są składnikami smogu, mogą przyczynić się do rozwoju raka. Pomocne w tym względnie okazują się właśnie oczyszczacze powietrza, które zmniejszają niemal 100% wymienionych wyżej zanieczyszczeń z powietrza.

W jaki sposób działa to urządzenie?

Oczyszczacz powietrza ma wmontowany wentylator, dzięki któremu jest wciągane zanieczyszczone powietrze, a następnie następuje jego filtracja. Część modeli ma nierzadko wbudowaną funkcję jonizacji oraz nawilżania powietrza. W ogólnym uproszczeniu schemat działania urządzenia oczyszczającego polega na tym, że najpierw dzięki filtrowi lub zestawie filtrów zachodzą procesy filtracji, jonizacji oraz utleniania. Kolejno następuje usunięcie 99% zanieczyszczeń z powietrza, w tym wirusów, bakterii, roztoczy, grzybów, pyłków i innych mikrobów. Następnie można cieszyć się całkowicie czystym powietrzem i swobodnym oddychaniem. Walorem tego urządzenia jest to, że działa cicho co umożliwia spokojny, komfortowy sen w nocy, jak również efektywną pracę w dzień.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku dostępne są oczyszczacze specjalnie przystosowane dla alergików. Są one w stanie wyeliminować z powietrza wszystko to, co powoduje alergię. Najpopularniejszymi objawami uczulenia są katar, kaszel, duszności, łzawienie oczu, które często mogą doprowadzić do astmy. Najlepszym urządzeniem oczyszczającym dla alergików jest nowoczesny oczyszczacz powietrza, który posiada wielostopniową filtrację. Istotnym elementem jest jonizowanie powietrza, które usuwa alergeny, wirusy oraz bakterie. Odpowiednim urządzeniem oczyszczającym dla alergików jest takie z technologią Plasmacluster HD 25000, która jest wykorzystywana w takich markach, jak np. Sharp.

- Reklama -

Występują także oczyszczacze antysmogowe, które usuwają groźne zanieczyszczenia z mieszkania. Szczególnie podczas corocznego okresu grzewczego obserwuje się kilkukrotny wzrost stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, które poprzez wentylacje wnikają do naszych domów. Głównym problemem są piece na stałe paliwo, w których często palone są śmieci. Pyły PM2.5 i wiele innych substancji przedostaje się do naszych płuc. Aby zniwelować te groźne dla zdrowia czynniki, najlepiej sprawdzi się oczyszczacz z filtrem HEPA lub w połączeniu z filtrem z węglem aktywnym.  Wydajnym oczyszczaczem antysmogowym są np. modele koreańskie Coway Classic.

Oczyszczacze nawilżające to model, który idealnie sprawdzi się w sezonie grzewczym. Dzięki niemu poprawi się nawilżenie naszej skóry, zniweluje problemy z oddychaniem, a także poprawi jakość snu. Oczyszczacz powietrza z wbudowanym nawilżaczem jest idealny na jesienno-zimowe dni, kiedy powietrze jest suche i utrudnia swobodne oddychanie.  Nawilżacz powietrza wbudowany w urządzenie oczyszczające może działać na dwa sposoby: nawilżanie ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Jeżeli powietrze jest odpowiednio nawilżone, zmniejsza się wówczas ilość bakterii, wirusów i roztoczy.

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Opinie użytkowników dotyczących oczyszczaczy powietrza są bardzo różne. Najważniejszą jednak jest umiejętność dobrania urządzenia. Pomocą w tym jest kilka istotnych wskazówek: wydajność, metoda filtracji, poziom hałasu, czujniki, wskaźniki zużycia filtrów, aplikacja na telefon, producent i części zamienne, funkcje dodatkowe oraz cena. Wśród sprawdzonych i uznanych producentów oczyszczaczy powietrza z najwyższą jakością są: Boneco, Blueair, Ideal, LIFAair, Philips, Samsung, Sharp.

Oddychanie czystym powietrzem jest znacznie komfortowe niż wdychanie powietrza pełnego zanieczyszczeń i alergenów. Niestety, nawet częste wietrzenie pomieszczeń nie jest w stanie utrzymać czystego powietrza. Wobec tego faktu najlepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza. Oczyszczanie powietrza w domu poprawia codzienny mikroklimat i sprawia, że osoby w nim przebywające są mniej narażone na szkodliwe substancje.

Dla ludzi, którzy chcąc zgłębić ten temat i szukają fachowych porad ekspertów, powinni wejść na stronę: ranking-oczyszczaczy.pl.

zdjęcie: https://ranking-oczyszczaczy.pl/

*

- Reklama -

1 komentarz
  1. eM mówi

    Dużo lepiej mi się oddycha gdy Roomba odkurza przechwytując kurz i alergeny a w domu chodzi oczyszczacz powietrza. Stężenie pyłów jest jest bardzo duże gdy się mieszka przy ruchliwej ulicy, trzeba się jakoś ratować.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.