Paramedica

Zadanie z patriotyzmu

 

W poniedziałek, 2 października, do uczniów klas VII oraz II i III Gimnazjum w Tereszpolu-Kukiełkach i Tereszpolu-Zaorendzie, przyjechali aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W krótkim przedstawieniu pt. "Zadanie z patriotyzmu" przedstawili młodzieży wizerunek współczesnego patrioty. Wszystko w zabawny sposób, trafiający do uczniów. Dodatkowo sami uczniowie zostali zaangażowani w tworzenie spektaklu.  

Fabuła spektaklu toczyła się wokół pracy domowej z j. polskiego nastolatki. Zadanie do prostych nie należało. Trzeba było przedstawić wizerunek patrioty XXI wieku. Na pomoc, przychodziły różne koleżanki. Każda uważała się za patriotę, jednak ich obraz nie odpowiadał uczennicy.

Jako pierwsza na pomoc przyszła koleżanka "Szalik" – kibic, jednego z klubów piłkarskich. W jej obrazie patriota to fanatyczny chuligan. Kolejna osoba to "Krawat", członek organizacji określającej się mianem jedynych, prawdziwych Polaków, a wszyscy inni to wrogowie. Na kolejny pomysł czym jest patriotyzm wpadła koleżanka „Antena". Osoba, która swój wolny czas spędza przy telewizorze i w Internecie. Wszystko dookoła jest dla niej złe.

Po wizycie koleżanek, uczennica przypadkowo znalazła na stole w kuchni kartkę pozostawioną przez tatę. To właśnie jego poglądy dały jej do myślenia. Tata słysząc część rozmów z koleżankami zapisał pewne uwagi i sugestie. Punkty te początkowo były dla niej niejasne. Po chwili jednak dochodzi do właściwych spostrzeżeń, odkrywając postawę prawdziwego patrioty. Wniosek był dla niej zaskakujący – patriotą jest ona sama.

Poprzez interesujące, pełne humoru scenki młodzież wyrobiła sobie własne zdanie na temat patriotyzmu. Dowiedzieli się, że chuligaństwo, ksenofobia czy zapatrzenie tylko w swoje poglądy nie ma nic wspólnego z postawą patrioty.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.