- Reklama -

Zaczipuj psa, nie płać podatku

Podczas ostatniej sesji radni przyjęli "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi" na 2017 rok oraz ustalili wysokość podatku za posiadania psa w 2018 roku. Program opieki zapewnia m.in. bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opiekę nad wolno żyjącymi kotami oraz możliwość ich dokarmiania, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną sterylizację lub kastrację zwierząt, które przebywają w schronisku, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt. Jak wyjaśnia burmistrz, obecnie prawo pozwala na dofinansowanie sterylizacji również zwierząt, które mają właścicieli. Wcześniej można było to dofinansowywać, ale tylko w przypadku zwierząt bezdomnych. Obecnie mogą z tego prawa korzystać wszyscy. Miasto zaproponowało pokrycie kosztów sterylizacji w wysokości 50%.

- Reklama -

Zabiegi te będą dofinansowane dla właścicieli psów, którzy dopełnili obowiązku zaszczepienia przeciw wściekliźnie, zapłacili podatek za dany rok z tytułu posiadania psa lub przedstawili dowód zwolnienia z tego obowiązku oraz poddali posiadane psy trwałemu oznakowaniu (czipowaniu). – Chcemy w mieście wprowadzić czipowanie, aby ograniczyć bezdomność psów. Zdarza się również, że psy, które mają właścicieli, uciekają i stanowią zagrożenie – twierdzi Janusz Rosłan.

Jak zachęcić mieszkańców do czipowania zwierząt? Od 2018 roku roczna opłata za posiadanie psa wynosić będzie 118 zł rocznie (przewidywalna wysokość maksymalna). Obecnie opłata wynosi ponad 20 zł. Z opłat tych zwolnione będą osoby, które trwale zaczipują psa. Koszt zaczipowania to wydatek rzędu 18-30 zł. Jest to koszt na poziomie obecnej opłaty za posiadanie psów. – Ponieważ nie możemy wprowadzić obowiązku czipowania, proponuję, aby opłata za posiadanie psa była na tak wysokim poziomie, że taniej będzie zaczipować psa. Tak więc nie będzie się opłacało uiszczać tej opłaty. Korzystne będzie czipowanie, bo nie tylko w danym roku, ale i latach następnych właściciel psa byłby zwolniony z opłaty za posiadanie psa – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że władze miasta docelowo dążyłyby do tego, aby opłatę za posiadanie psa znieść. – Nie zrobimy tego do czasu, aż psy będą zaczipowane – twierdzi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.