Zabytki dofinansowane, będą remonty

Dzięki otrzymanym dotacjom od samorządu powiatu w czterech kościołach na terenie naszego powiatu są prowadzone remonty i prace konserwatorskie.

Dotacje otrzymały cztery parafie na terenie naszego powiatu. Prace remontowe i konserwatorskie będą prowadzone w Czernięcinie, Tarnogrodzie, Biłgoraju i Majdanie Starym. Decyzję taką podjęli radni Rady Powiatu, podczas ostatniej sesji.

Parafia p.w. Trójcy Św. i Wniebowzięcia NMP otrzymała 10 tys. zł na dofinansowanie robót budowlanych polegających na wykonaniu renowacji tynków, elementów sztukaterii, przewróceniu pierwotnej kolorystyki obiektu na podstawie odkrywek malarskich. Fundusze zostaną również przeznaczone na częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowacji otworów drzwiowych i okiennych jak również obróbek z blachy miedzianej oraz przebudowę cokołu granitowego.

Parafia św. Katarzyny w Czernięcinie otrzymała 7,5 tys. zł. Przeznaczy je na dofinansowanie konserwacji zabytku Grupy Ukrzyżowania z XVIII wieku, składające się z drewnianej rzeźby Ukrzyżowanego Chrystusa na tle obrazu malowanego olejno na płótnie, przedstawiające stojących pod krzyżem Matkę Boską i św. Jana na tle krajobrazu.

Taka sama kwota trafiła do Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Prace konserwatorskie zostaną wykonane przy polichromii z XVIII wieku w znajdujące się w I przęśle nawy bocznej północnej kościoła.

Natomiast 5 tys. zł trafi do parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na prace przy metalowym tabernakulum z ołtarza głównego wraz z tronikiem i elementami snycerskimi z podstawy tabernakulum.

Wszystkie obiekty są wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Do obowiązków samorządu powiatu należy ochrona zabytków i opieka nad nimi. Zarząd Powiatu ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji w lutym.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.