- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zabytki dofinansowane. Będą remonty

Dzięki otrzymanym dotacjom od samorządu powiatu w trzech kościołach są prowadzone remonty i prace konserwatorskie.

Dotacje otrzymały trzy parafie na terenie naszego powiatu. Prace remontowe i konserwatorskie będą prowadzone w Tarnogrodzie, Goraju i Bukowinie. Decyzję taką podjęli radni Rady Powiatu podczas ostatniej sesji.

Kościół filialny pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny z 1675 roku w Bukowinie (parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy) otrzymał 5 tys. zł na dofinansowanie robót budowlanych polegających na konserwacji nawarstwień ściennych przedsionka. Obecne przemalowanie przedsionka dewaluuje wnętrze, szczególnie w obliczu wykonanych w ostatnich latach prac remontowych drewnianej struktury architektonicznej kościoła i jego unikatowego wyposażanie ruchomego oraz dekoracji malarskich ściennych w prezbiterium i nawie. Istnieje konieczność usunięcia przemalowań i szpachli wtórnych, przeprowadzenia konserwacji podłoża – drewna i scalenia kolorystycznego.

15 tys. zł otrzymała parafia pw. Bartłomieja Ap. w Goraju. Przeznaczy je na dofinansowanie kontynuacji podjętych prac w części nawy głównej według “Programu konserwatorskiego dotyczącego prac renowacyjnych przy polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego” opracowanego przez mgr Marcina Chojkowskiego, konserwatora krakowskiego, zatwierdzonego w 2018 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora w Lublinie. Według zaleceń Głównego Konserwatora Zabytów jest konieczność odkucia cementowej warstwy tynków przyziemia, lamperii olejnej położonej w latach 60. minionego stulecia, która spowodowała wysolenia od spoinowania tynku cementowego oraz przez zawilgocenie uszkodzeń w strukturze samej cegły. Następuje konieczność położenia podtynkowej instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej, częściowej wymiany instalacji elektrycznej i nagłośnieniowej wymianę puszek elektrycznych oraz kontaktów.

- Reklama -

10 tys. zł trafiło do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Dotacja zostanie przeznaczona na konserwację i restaurację polichromii ściennej przęsła środkowego nawy głównej (bez sklepienia) kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. Liczne spękania z miejscowo pojawiającymi się rysami, ubytki warstwy malarskiej, miejscowe łuszczenia, pojawiające się ślady oddziaływania mikroorganizmów i pleśni, wypłowiała polichromia, w kopule widoczne wykwity soli, lamperia z widocznymi ubytkami polichromii tynku, XIX i XX-wieczne przemalowania dekoracji malarskiej zniekształciły historyczne walory artystyczne malowideł.

Wszystkie obiekty są wpisane do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Do obowiązków samorządu powiatu należy ochrona zabytków i opieka nad nimi. Zarząd powiatu ogłosił nabór wniosków o udzielenie dotacji w lutym.

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.