- Reklama -

Zabici dwa razy

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia władze powiatu, miasta i środowiska kombatanckie oddały hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uczczono także pamięć 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

- Reklama -

10 kwietnia 2017 r. minęła 7. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Zginął w niej prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i 94 przedstawicieli polskich elit, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, wojskowych i kościelnych oraz załoga samolotu. Polska delegacja leciała wówczas na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

13 kwietnia na zaproszenie starosty biłgorajskiego, burmistrza Biłgoraja i środowisk kombatanckich odbyły się uroczystości poświęcone 77. rocznicy zbrodni katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju sprawowaną w intencji ofiar Katynia i ich rodzin. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej. Tam okolicznościowy wykład wygłosił dr Adam Balicki.Na zakończenie uroczystości złożono wieńce, a także zapalono znicze, tym samym oddając cześć i hołd pomordowanym oraz ofiarom katastrofy samolotu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.