Krystyna Deryło

- Reklama -

Za złe parkowanie przymusowy kurs

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który nie może już znieść źle zaparkowanych samochodów. – Kierowcy w Biłgoraju, ale nie tylko, bo w Tarnogrodzie również, nie potrafią dobrze parkować. Zajmują przez to po dwa miejsca parkingowe, zostawiają tyle miejsca, że żaden inny samochód już się nie zmieści. Takim osobom przydałby się dodatkowy kurs parkowania – twierdzi mężczyzna. – Jak by tak jeden z drugim poszli na taki przymusowy kurs, to potem by się zastanowili dwa razy, zanim by źle zaparkowali – dodaje Czytelnik, który proponuje, aby o takim kursie decydowała policja. Po kilku mandatach za złe parkowanie, byłoby skierowanie na obowiązkowy kurs parkowania. 

- Reklama -

Mimo że pomysł naszego Czytelnika jest w niektórych przypadkach nawet sensowny, to jednak nierealny. Jak informowała nas rzecznik biłgorajskiej policji st. sierż. Joanna Klimek, każde zgłoszenie o niewłaściwym zaparkowaniu jest represjonowane. – Policjanci w trakcie wykonywanych patroli zwracają uwagę na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy w pasie drogowym – zapewnia policjantka. – Natomiast Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje odsyłania kierowców na ponowny kurs za wykroczenie dotyczące nieprawidłowego parkowania – dodaje, rozwiewając pomysł naszego Czytelnika.

To nie pierwszy raz, kiedy poruszamy problem źle zaparkowanych pojazdów. – Nie ma możliwości przejścia chodnikiem, ponieważ został na nim zaparkowany samochód – zgłaszali niejednokrotnie czytelnicy. – W niektórych miejscach przejście chodnikiem jest nie lada wyzwaniem. Kierowcy bezkarnie parkują na nich swoje samochody, nie zważając, że są one przeznaczone dla pieszych – mówili kolejni. Warto zauważyć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych poziomy znak drogowy P19 tzw. „linia wyznaczająca pas postojowy” wyznacza pas przeznaczony na postój pojazdów wzdłuż krawędzi jezdni lub oddziela od niej zatokę postojową. Zatoki w mieście Biłgoraj są oznakowane znakami poziomymi P19, dlatego parkując w tych miejscach w sposób inny niż równoległy, kierowca popełnia wykroczenie polegające na niestosowaniu się do znaku drogowego (art. 92 par. 1 Kodeksu Wykroczeń). Tzw. linia przerywana odgraniczająca zatokę od prawej krawędzi jezdni nakazuje nam parkowanie równoległe w tym miejscu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.