- Reklama -

Za śmieci będą płacić od osoby

Od lipca 2013 roku zmieniły się zasady płatności za odpady komunalne. Mieszkańcy nie podpisują umów z przedsiębiorstwem wywożącym odpady. Za wywóz śmieci odpowiedzialny jest samorząd. Mieszkańcy natomiast ponoszą stałą opłatę niezależną od tego, ile śmieci wyprodukują. Zaoszczędzą ci, którzy odpady będą segregować, bowiem stawki opłat za odpady zbierane selektywnie będą niższe.

W drodze uchwał gminy podjęły decyzje o wysokości opłat, które mogły być zależne od gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej lub wielkości zużycia wody w danej nieruchomości. W powiecie biłgorajskim gminy wybierały jedną z dwóch metod: od gospodarstwa domowego lub ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

- Reklama -

Minęło parę lat i gminy wciąż borykają się z wybraniem optymalnej dla mieszkańców i samorządu formy i stawki opłaty śmieciowej. W wielu samorządach system gospodarowania odpadami się nie zamyka, tzn. gminy są zmuszone do niego dokładać.

W gminie Turobin podczas ostatniego spotkania samorządowców radni zdecydowali, że teraz mieszkańcy będą płacić za śmieci od osoby. Opłata stanowić będzie iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Stawka opłaty będzie zróżnicowana w zależności od sposobu zbierania śmieci. Za śmieci zbierane w sposób selektywny wynosić będzie 7,50 zł miesięcznie, a nieselektywny 13 zł miesięcznie.

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.