- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Z wizytą u Prezydenta RP (film)

19 stycznia 2020 r. delegacja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu wzięła udział w ogólnopolskich obchodach 146. rocznicy urodzin Patrona w jego rodzinnej wsi Wierzchosławicach pod Tarnowem.

Uroczystość zorganizowała Rada Krajowa NSZZ RI „Solidarność”, a gościem honorowym był Andrzej Duda, prezydent RP. Obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny i polskich rolników, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup Andrzej Jeż, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej. Piękną oprawę liturgiczną i muzyczną przygotowały zespoły ludowe.

Następnie uczestnicy udali się w pochodzie na cmentarz, gdzie przy grobie Witosa odśpiewali hymn narodowy, odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość rozpoczęła konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej, którą otworzył Wojciech Włodarczyk, szef Małopolskiej Rady RI „Solidarność”. Po nim zabrała głos poseł Teresa Hałas, przewodnicząca Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, która powitała gości i podziękowała za przybycie delegacji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu. Wszyscy jednak czekali na wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił on zasługi Wincentego Witosa, jako wielkiego męża stanu i jednego z sześciu Ojców Niepodległości, który „chciał budować Polskę wolną, suwerenną, niepodległą, silną”. Zacytował słowa Witosa: „Polska mogła się odrodzić dzięki temu, że polski chłop zachował ziemię, wiarę i swoją narodowość”. Przywołał też Witosowe przesłanie: „Fundamentem silnego państwa jest człowiek wolny, świadomy, zadowolony z poziomu swojego życia”. Przemawiał również Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, który uznał gospodarstwa rodzinne za podstawę rolnictwa i zadeklarował wsparcie dla nich. Po nim Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślał: „Państwo powinno dbać o polskie rolnictwo”. Konferencję zamknęło wystąpienie dra Mateusza Szpytmy, zastępcy prezesa IPN. W uroczystościach udział wzięli senator Jerzy Chróścikowski z Zamościa, Tomasz Obszański z Tarnogrodu, przewodniczący Lubelskiej Rady NSZZ RI „Solidarność”, Andrzej Dobrowolski, Krzysztof Maciocha i Maciej Kurowski działacze rolniczej „Solidarności”.

Film z wydarzenia poniżej:

- Reklama -

Dzięki sztandarowi i pięknym banerom widoczna była obecność delegacji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu, której przewodniczyli: dyrektor Zbigniew Wlaź, kierownik administracyjno-gospodarczy Marian Dołomisiewicz i opiekun Koła Historycznego Marian Kucharczuk. Zwieńczeniem udziału delegacji tej szkoły było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, czwarte w ostatnich dwóch latach. Stało się także okazją do zrobienia zdjęć z Głową Państwa i podziękowania za dotychczasowe pełnienie urzędu. Panu prezydentowi życzono zwycięstwa w wyborach oraz dalszej owocnej służby dla Polski i Polaków. Wydarzenia z Wierzchosławic pozostaną na zawsze w pamięci delegatów.

 

Zdjęcia i film: www.prezydent pl

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.