- Reklama -

- Reklama -

Z Półwyspu Iberyjskiego do Biłgoraja nie jest tak daleko…

 

 

W dniach 20-26 kwietnia 2017 roku odbyła się pierwsza w historii Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju polsko-hiszpańska wymiana młodzieży. Do szkoły przyjechało 22 uczniów szkoły I.E.S. Melendez Valdes wraz z dyrektorem i dwoma nauczycielami języka angielskiego. Partnerami wymiany ze strony polskiej było także 22  uczniów liceum, a nad całym przedsięwzięciem czuwali nauczyciele języka angielskiego i hiszpańskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była pani Bożena Sidor.

Podczas pobytu w Polsce uczniowie z niewielkiego, hiszpańskiego miasteczka Villafranca de los Barros mieli okazję odkryć piękno naszego kraju. Goście w towarzystwie polskich koleżanek i kolegów zwiedzili: Lublin, a w nim m. in. Państwowe Muzeum na Majdanku, Kazimierz Dolny, Kraków i naszą perłę renesansu – Zamość. Spacerowali szlakami Roztoczańskiego Parku Narodowego, który wzbudził zachwyt hiszpańskiej grupy. W programie wymiany nie mogło zabraknąć biłgorajskich akcentów. W naszym mieście Hiszpanie zwiedzili m. in.: Zagrodę Sitarską, Miasteczko Sitarzy oraz najstarszą rzymskokatolicką świątynię w Biłgoraju – kościół pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Ostatniego dnia w szkolnej auli odbył się wieczór pożegnalny. Główną jego atrakcją były występy artystyczne zespołów "Zawierucha" i "Tanew", a także występy uczniów liceum i gimnazjum, którzy zaprezentowali piosenki w języku hiszpańskim i polskim, co wywołało aplauz wśród gości. W programie spotkania znalazły się również: prezentacje obu państw, pokaz slajdów z całej wymiany oraz dyskoteka.

- Reklama -

Międzynarodowa wymiana dla wszystkich uczniów wiązała się z dużym stresem, ponieważ musieli przyzwyczaić się do posługiwania się językiem, który dotąd znali wyłącznie z lekcji. Komunikacja odbywała się najczęściej w języku angielskim, choć byli i tacy wśród uczniów LO im. ONZ, którzy próbowali swoich sił w mówieniu po hiszpańsku. Liczna grupa uczestników uczy się w szkole tego języka, a udział w wymianie był niepowtarzalną okazją, by oswoić się z akcentem rodowitych Hiszpanów, co z pewnością będzie miało znaczenie w dalszej nauce. Z dnia na dzień porozumiewanie się sprawiało coraz mniej problemów. Uczniowie z Hiszpanii uczyli licealistów ciekawych zwrotów w swoim ojczystym języku, mieli także okazję poznać podstawowe sformułowania grzecznościowe w języku polskim. Każdy Hiszpan potrafił z dumą powiedzieć: "Przyjechałem do Biłgoraja".

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby pobyt w Polsce sprawił gościom wiele przyjemności. Dużym wsparciem była także pomoc ze strony lokalnych firm: hotelu Dodo, zajazdu "Nadrzecze", restauracji "Sitarska", Zakładu Mięsnego Wasąg oraz PKS Biłgoraj.

Hiszpanie byli oczarowani Polską, z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników, podziwiali polską architekturę i degustowali polskie przysmaki m. in. pierogi i rosół. Goście z Półwyspu Iberyjskiego już snują plany dotyczące przyjazdu do Polski, a uczniowie LO im. ONZ odliczają dni do odwiedzenia Villafranca de los Barros i ponownego spotkania hiszpańskich przyjaciół. Pierwsza wymiana polsko-hiszpańska na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

ZSO

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.