Korol

- Reklama -

Z miłości do zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października, w dzień wspominania w Kościele św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. W obchody tego dnia aktywnie włączyła się społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju. 

Uczniowie i nauczyciele chętnie podpisywali się pod petycją w ramach kampanii „Cyrk bez zwierząt”, w której sprzeciwiali się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt w cyrkach i innych miejscach, gdzie są wykorzystywane dla ludzkiej rozrywki. „Zmuszanie zwierząt do tego typu pracy, często niezgodnej z ich naturą uważam za etycznie naganne i pozbawione walorów edukacyjnych” – napisali w petycji. Żądali w niej wprowadzenia zakazu dystrybucji darmowych biletów dla dzieci przez cyrki w szkołach i przedszkolach oraz wszelkich innych form, które noszą znamiona przemysłu. Domagali się również zakazu organizowania na terenie miasta Biłgoraj oraz innych miejscach w Polsce przedstawień w cyrkach ze zwierzętami oraz innych imprez, podczas których rozrywka człowieka wiąże się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt. 

- Reklama -

Tego dnia w szkole zorganizowano zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. Za symboliczną kwotę można było kupić ciasta. Wszystko po to, by wspomóc potrzebujące zwierzęta i wspomóc działalność Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę”. Odbyły się również liczne warsztaty, m.in. bębniarskie, dogoterapii oraz spotkanie z weterynarzem i psychologiem. Uczestniczyli w nich zarówno uczniowie gimnazjum, jak i liceum. – Naukowo dowiedziono już wielokrotnie, że w leczeniu chorych działanie leków to tylko połowa sukcesu. Dopiero współpracujące z nim odpowiednie nastawienie psychiczne daje nadzieje wyleczenia. Odpowiednio prowadzona terapia, w tym dogoterapia, w bardzo wielu przypadkach odbudowuje u pacjenta właściwe nastawienie psychiczne – mówił podczas warsztatów dogoterapii Marcin Obszyński. Dodał, że przykładem takiego pozytywnego oddziaływania wizyt z psami mogą być efekty stwierdzone w domach pomocy społecznej i domach spokojnej starości. Tam dogoterapia przyniosła wiele korzyści. 

Punktem kulminacyjnym był wykład w j. angielskim wygłoszony przez Dana Mathewsa, wiceprezesa PET-y, organizacji Ludzkość na Rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.