- Reklama -

- Reklama -

Z książką do ludzi

- Reklama -

Klub Przyjaciół Biblioteki – jak głosi nazwa – zrzesza wszystkich miłośników czytania z klas pierwszych i drugich pod opieką bibliotekarki Elżbiety Ciryt. Na cotygodniowych spotkaniach rozmawiają o książkach i planują akcje związane z nimi, ale nie tylko. Są to bowiem ludzie z pasją, którzy chcą spędzać swój wolny czas kreatywnie, a przy okazji zrobić coś dobrego dla innych. Mając obie rzeczy na uwadze, szczególnie chętnie organizują różnego rodzaju atrakcje i zajęcia dla swoich młodszych kolegów z Samorządowego Przedszkola nr 1. O współpracy z tą placówką mówi członkini KPB Agnieszka Margol z klasy IID. – Ostatnie spotkanie z przedszkolakami w naszej szkole odbyło się w październiku. Tematem była twórczość Jana Brzechwy. Oprócz czytania jego wierszy, przygotowałyśmy dzieciom zagadki i różne zabawy. Mogły też wyrecytować swoje ulubione wierszyki jego autorstwa – opowiada. Październikowe spotkanie było tylko jednym z wielu organizowanych w ramach ogólnopolskiego programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Wcześniej młodzież szkolna zapraszała przedszkolaków na przedstawienia na podstawie baśni i ich projekcje oraz spotkania z książką. – Często odwiedzamy je, żeby poczytać im bajki, baśnie czy opowiadania – dodaje Agnieszka.

Samorządowe Przedszkole nie jest jedyną instytucją, której wychowankowie mogą spędzać czas wśród młodzieży z KPB. – Co roku organizujemy Wigilię dla dzieci z SOS Wioski Dziecięce. Na tę okazję każdy z nas przygotowuje coś do jedzenia, przedstawiamy jasełka, bawimy się z dziećmi, wspólnie śpiewamy kolędy. Oczywiście nie może zabraknąć życzeń i dzielenia się opłatkiem. Odwiedza nas również św. Mikołaj z prezentami – mówi Katarzyna Kucharz z klasy IIE. Spotkania opłatkowe odbywają się już od 16 lat.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Młodzież z KPB organizuje liczne akcje nie tylko dla osób spoza szkoły, ale działa również dla swoich kolegów i koleżanek z liceum. Przykładem tego są przygotowywane dla nich spektakle. W poprzednim roku klub podjął się realizacji przedstawienia „Pif-Paf! Jesteś trup!”, które zostanie wystawione w czerwcu. Problematykę sztuki przybliża jej reżyserka, Agnieszka Ulidowska z klasy IID. – W przedstawieniu bierze udział 15 osób. Jest ono inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, scenariusz napisał ojciec jednej z ofiar strzelaniny w szkole w Columbine. Historia odnosi się do problemu agresji wśród uczniów, a samo przedstawienie stało się symbolem walki z nią – mówi. Pomysłodawczynią tego spektaklu jest Agnieszka Margol. Zapytana, skąd zrodziła się myśl, by wystawić akurat to przedstawienie, odpowiada: „Chciałam, aby miało ono jakieś ważne przesłanie, poruszało temat młodzieży. Chciałam też zwrócić uwagę na różne problemy nastolatków”.

Dużo osób, lubiących czytać książki, marzyło albo marzy o napisaniu własnej. Nie inaczej jest z uczniami z Klubu Przyjaciół Biblioteki, którzy mogą dowiedzieć się, jak je spełnić podczas spotkań autorskich. Co roku mają okazję spotkać się ze sławnymi pisarzami. W ten sposób poznali nieco bliżej m.in. Martę Fox czy Barbarę Kosmowską. Swoje czytelnicze pasje mogą wyrazić także przez udział w konkursach o tematyce bibliotecznej, np. Booktalking, czyli gawęda o książce. Cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z KPB z powodu swojej formy. Jego uczestnicy muszą bowiem wcielić się w rolę swojego ulubionego bohatera i opowiadając o niej, zachęcić innych do jej przeczytania. Pasja wkładana w dobre przygotowanie roli owocuje częstymi sukcesami.

Badania czytelnictwa w Polsce co roku pokazują słabe zainteresowanie książkami. W dobie Internetu i nowoczesnych technologii czytanie przez wielu uznawane jest za niemodne, staroświeckie czy wręcz bezsensowne. Tym bardziej cieszy fakt, że istnieje grupa młodzieży, która potrafi spotykać się dla rozmów właśnie o książkach. Jeszcze bardziej na uznanie zasługuje dzielenie się tą pasją z innymi – zwłaszcza najmłodszymi, bo jak powiedziała kiedyś Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Reportaż powstał podczas zajęć dziennikarstwa w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Jego autorka jest uczennicą klasy IID.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.