- Reklama -

- Reklama -

Z czterolistną koniczynką

- Reklama -

Ludowcy z powiatu biłgorajskiego świętowali 3 czerwca podczas Turnieju Wsi w Okrągłem.

Święto Ludowe obchodzone jest tradycyjnie w dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli popularnych Zielonych Świątek. Ustanowiono je 30 maja 1903 roku we Lwowie, jednak jego obchody upowszechniły się w całej Polsce dopiero w latach późniejszych, kiedy to kongres połączeniowy stronnictw chłopskich w 1931 roku uchwalił, że Święto Ludowe będzie obchodzone w całym kraju. Święto to, wyrosłe z narodowej i chrześcijańskiej tradycji, celebrowane w oprawie czterolistnych koniczynek oraz z zielonymi sztandarami na stałe wpisało się w symbolikę ruchu ludowego oraz społeczności wiejskich.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W niedzielę 3 czerwca w Okrągłem miały miejsce obchody święta ludowców o charakterze powiatowym. – Obchodzimy dziś święto ruchu ludowego, święto wsi polskiej i jej mieszkańców. Przyjęło się, że świętujemy podczas turnieju wsi, ponieważ jest to najlepsza okazja i miejsce. Zbierają się tutaj mieszkańcy całej gminy. Od 1903 roku święto to wraz z Rotą, zielonymi sztandarami i czterolistną koniczyną wchodzi w zestaw symboliki ruchu ludowego i jest elementem integracji, i znakiem tożsamości ludowców. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe z tradycji ludowej. To święto ziemi, wsi i polskich rolników – mówiła na wstępie Celina Skromak.

Do zebranych zwrócił się również wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Podkreślił, że na co dzień korzystamy z wolności i cieszymy się, że jesteśmy gospodarzami u siebie. Możemy rozwijać swoje talenty i wspólnie integrować się. – To nasi przodkowe Piłsudski i Witos umieli się porozumieć dla dobra wspólnego, aby odzyskać niepodległość i mieć wolną Ojczyznę – podkreślił Wiesław Różyński. Dodał, że to święto wsi i małych miasteczek. Życzył, aby wspólna integracja i radość towarzyszyły każdego dnia, satysfakcji z zadań i pracy, aby święto Zesłania Ducha Świętego było zawsze radośnie wspominane.

Głos zabrała również poseł Genowefa Tokarska. Mówiła, że PSL stara się dbać o polską wieś. Jako przykład podała projekt ustawy przygotowany przez to ugrupowanie dotyczący sołectw i rad sołeckich. Miała ona nadawać im osobowość prawną. Dzięki temu rady sołeckie mogłyby ubiegać się o środki zewnętrzne.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.