- Reklama -

Złoty jubileusz kapłański

Przeżywamy w dniu dzisiejszym piękną uroczystość złotego jubileuszu 4 kapłanów. Trzech z nich jest obecnych – tymi słowami kustosz sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju ks. Witold Batycki wprowadzał zebranych w uroczystą Mszę św., i wyrażał swoją radość z obecności ks. biskupów ordynariusza Mariana Rojka i seniora Jana Śrutwy.

13 sierpnia 2017 r. ks. Stanisław Mizak, ks. Stanisław Skrok, ks. Henryk Kulik obchodzili jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Święcenia kapłańskie przyjęli 6 sierpnia 1967 r.

Ks. Stanisław Mizak wiele lat pracował w parafii pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Obecnie na co dzień pomaga, spowiada, sprawuje sakramenty w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Drugi dostojny jubilat ks. Stanisław Skrok wiele lat posługiwał w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Różańcu, a teraz również udziela się w parafii pw. św. Marii Magdaleny. Obaj są mieszkańcami Domu Księży Seniorów w Biłgoraju.

Ks. Henryk Kulik jest mniej znany na Ziemi Biłgorajskiej, za to bardzo znany w Tomaszowie Lubelskim, gdzie budował kościół pw. św. Józefa i gdzie obecnie rezyduje.

- Reklama -

Wszystkich kapłanów bardzo serdecznie witam. Cieszę się, że nasze sanktuarium może gościć, może podjąć taką piękną modlitwę dziękczynną za dar jubileuszu 50 lat kapłaństwa – mówił ks. Witold Batycki. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji ks. bp Marian Rojek, natomiast trud głoszenia słowa Bożego podjął ks. biskup senior Jan Śrutwa.

Ci nasi dwaj jubilaci zostali posłani przez ks. biskupa Piotra Kałwę 50 lat temu, żeby duszpasterzowali, żeby posługiwali ludziom na terenie diecezji lubelskiej. Potem powstała diecezja zamojsko-lubaczowska, czyli nasza obecna i tak się złożyło, że obaj księża o imieniu Stanisław pracowali przez tamte lata i następne lata, mam na uwadze 25 lat naszej diecezji, niedaleko siebie. Był nawet taki czas, że przez 20 lat niemal po sąsiedzku, bo ks. kan. Stanisław Mizak w Cieszanowie, a ks. kan. Stanisław Skrok w Różańcu. Zauważyliśmy, że mają jakąś przyjaźń zadzierzgniętą między sobą – nawiązując do Ewangelii, mówił ks. biskup, i podawał przykłady przyjaźni kapłanów i przykłady przyjaźni ewangelicznych, podkreślając, ile jest z tego pożytku w działalności apostolskiej. Ks. biskup Jan przytoczył fragment listu św. Cypriana, w którym pokazał, jak w III wieku wierzono i w czym upatrywano siłę Kościoła. Mówił o wzajemnej odpowiedzialności biskupów, prezbiterów i wiernych, i o męczeństwie chrześcijan. – W naszym codziennym życiu takie przyjaźnie kapłańskie, przyjaźnie w ogóle chrześcijańskie są bardzo potrzebne – mówił. – Jeszcze bardziej to się przydaje taka ogólna przyjaźń, taka jedność kościelna najpierw duchowieństwa między sobą, a potem duchowieństwa i świeckich, bo próby mogą być różne i łatwiej doświadczenia znieść, kiedy mamy wokoło przyjaciół – dopowiadał biskup senior.

Kochani jubilaci, wszyscy obecni w tym kościele dziękujemy wam za te 50 lat przykładnej pracy. Życzymy dalszych lat, życzymy przede wszystkim tego spotkania z Chrystusem Panem, który sercem naszego życia był, jest i pozostanie – czcigodnym jubilatom życzył bp Jan Śrutwa.

Złoty jubileusz był okazją do złożenia życzeń kapłanom. Przedstawiciele wspólnoty parafialnej mówili: …pochylając się wraz z wami nad cudowną tajemnicą kapłaństwa, pragniemy życzyć Bożej opieki na dalsze lata posługi, ludzkiej dobroci, długiego życia w zdrowiu oraz obfitych owoców na drodze, którą sam Pan Bóg wam wyznaczył. Po tych słowach radośnie popłynęła pieśń "Życzymy, życzymy".

Na zakończenie uroczystości głos zabrał ks. Stanisław Skrok. W imieniu księży jubilatów dziękował biskupom lubelskim, biskupom zamojsko-lubaczowskim i wszystkim świeckim, którzy znaleźli się na ich kapłańskiej drodze, a także tym, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszowych uroczystości.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.