XXVIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ziemi BIiłgorajskiej
Konkurs ma na celu wzmocnienie tożsamości regionalnej, podniesienie poziomu wiedzy na temat Ziemi Biłgorajskiej, jej historii, walorów przyrodniczych i kulturowych, potencjału oraz oferty turystycznej.
Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorami konkursu byli Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Filia Biblioteczna w Dereźni.
W imieniu organizatorów i współorganizatorów uczestników konkursu powitała Zofia Bielak, dyrektor SP w Dereźni Solskiej.
Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:
Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych.
Reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych to 16 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II.
W kategorii gimnazjów rywalizowało 30 przedstawicieli: Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Biłgoraju, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Gimnazjum w Dąbrowicy, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie, Gromadzie i Dereźni Solskiej.
Szkoły podstawowe reprezentowało 34 uczniów z SP nr 1 im. Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, SP w Korczowie, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie i SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, drużynowym udział wzięli wszyscy uczniowie. Polegał on na rozwiązaniu testu opracowanego przez Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju i nauczyciela SP nr 1 w Biłgoraju.
Komisja konkursowa wyłoniła w każdej kategorii zespoły uczniowskie z najwyższą liczbą punktów.
Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych (5 zespołów):
I miejsce – Patrycja Sprysak, Klaudia Mazgal, Klaudia Mucha z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju (opiekun Kinga Birut-Solak),
II miejsce ex aequo – Angelika Rak, Magdalena Małysz, Katarzyna Rapa z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (opiekun Jan Maciocha); Kornelia Antosz, Kinga Rarata, Dominik Paluch z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Dariusz Pyzio),
III miejsce – Weronika Chuda, Dominika Dec, Dominika Derewlak z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Beata Pieczonka).
Wyniki w kategorii uczniów gimnazjum (10 zespołów):
I miejsce – Karolina Rak, Anna Pędziwiatr, Katarzyna Brzuska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),
II miejsce – Zuzanna Niemiec, Zuzanna Kimak, Szymon Łubiarz z Gimnazjum w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
III miejsce – Klaudia Ćwikła, Marcin Żmijan, Łukasz Styk z Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju (opiekun Danuta Kutryn),
IV miejsce – Julia Jakubowska, Andrzej Krup, Szymon Droździel z Gimnazjum w Dąbrowicy (opiekun Monika Frąk),
V miejsce – Martyna Biernat, Magdalena Mazurek, Klaudia Markiewicz z Gimnazjum w Hedwiżynie (opiekun Ewa Łosiewicz).
Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych (11 zespołów):
I miejsce – Katarzyna Dyndał, Aleksandra Solak, Arkadiusz Cios z SP w Korczowie (opiekun Dorota Lisiecka),
II miejsce – Emilia Kapka, Martyna Węgrzyn, Patryk Przytuła z SP w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
III miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Mateusz Obszański z SP w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
IV miejsce – Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr, Mateusz Szuper z SP w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),
V miejsce ex aequo – Julia Paszko, Zuzanna Rębacz, Jakub Konieczny z SP w Lipinach Dolnych (opiekun Anna Lipiec); Alicja Nizio, Maria Wróbel, Sebastian Gęborys z ZS im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym (opiekun Anna Osuch).
Podczas konkursu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę, ponieważ w trakcie oczekiwania na wyniki Piotr Kiełbasa zaprezentował film pt. „Andrzej Kiszka – Żołnierz Niezłomny”. Jan Paluch z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i twórca kapliczek w powiecie biłgorajskim opowiedział o tworzeniu i rodzajach kapliczek.
W drugim, indywidualnym etapie konkursu prowadzonym przez Andrzeja Czacharowskiego, wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w eliminacjach pisemnych. Ich zadanie było dość trudne, gdyż musieli rozpoznawać na zdjęciach kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Biłgorajskiej.
Indywidualni zwycięzcy II etapu:
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Klaudia Mazgal (KLO w Biłgoraju),
II miejsce – Agnieszka Okoń (RCEZ w Biłgoraju),
III miejsce – Patrycja Sprysak (KLO w Biłgoraju),
IV miejsce ex aequo – Kinga Rarata i Kornelia Antosz (ZSBiO w Biłgoraju),
V miejsce – Magdalena Małysz (LO im. ONZ w Biłgoraju).
Gimnazja :
I miejsce – Anna Pędziwiatr (Gimnazjum w Księżpolu),
II miejsce ex aequo – Karolina Rak (Gimnazjum w Księżpolu) i Szymon Łubiarz (Gimnazjum w Dereźni),
III miejsce – Szymon Droździel (Gimnazjum w Dąbrowicy),
IV miejsce ex aequo – Marcin Żmijan i Łukasz Styk (Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju),
V miejsce – Antoni Kraczowski (Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju).
Szkoły podstawowe:
I miejsce ex aequo – Katarzyna Dyndał i Arkadiusz Cios (SP w Korczowie),
II miejsce ex aequo – Julia Bielak i Patryk Przytuła (SP w Dereźni),
III miejsce ex aequo – Kinga Kaziród (SP w Księżpolu) i Sebastian Gęborys (SP w Majdanie Starym),
IV miejsce ex aequo – Martyna Węgrzyn (SP w Dereźni) i Mateusz Szuper (SP w Księżpolu).
Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Jarosław Piskorski, wicestarosta powiatu biłgorajskiego, Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i Marian Kurzyna, prezes Oddziału PTTK w Biłgoraju.
Organizatorzy składają podziękowania uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych, którzy wykazali się ogromną wiedzą na temat swojego regionu, posiadają duże wiadomości z geografii, historii, przyrody, zabytków, tradycji i zasłużonych postaci Ziemi Biłgorajskiej.