- Reklama -

- Reklama -

XXII Festiwal Pieśni Maryjnej

- Reklama -

 Festiwal początkowo odbywał się w Łaszczówce, a jego inicjatorem był ks. Tadeusz Sochan. Zwrotnym punktem w historii tej uroczystości było objęcie przez ks. Sochana stanowiska proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym. Można by powiedzieć, że ksiądz zabrał ze sobą festiwal do Górecka, jednak lepsze jest stwierdzenie, że to właśnie festiwal przyszedł za księdzem Sochanem. Świadczy o tym ilość biorących udział w przesłuchaniu zespołów, które przyjeżdżają z regionu Tomaszowa Lubelskiego.
Po odejściu księdza Sochana na kapłańską emeryturę festiwalową tradycję kontynuuje obecny proboszcz parafii w Górecku ks. Jarosław Kędra. Swoim zaangażowaniem dokłada on wszelkich starań, aby festiwal był wizytówką Górecka Kościelnego oraz całego regionu. Pomimo tego, że formuła festiwalu jest taka sama, w ciągu ostatnich lat zaszło kilka zmian. Jedną z nich jest przeniesienie całej uroczystości do Aleksandrowa na polanę Dąbrowa.
XXII Festiwal Pieśni Maryjnych rozpoczął się Mszą św. w kościele w Górecku Kościelnym. Po Eucharystii odbył się koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dalsza część tegorocznego konkursu odbyła się na Polanie Dąbrowa w Aleksandrowie. Przed publicznością zaprezentowało się prawie 30 zespołów z całego regionu, które walczyły o Złoty, Srebrny i Bursztynowy Różaniec. Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Wszystkie zespoły zaprezentowały się w pięknych strojach, które robiły duże wrażenie. Szkoda, że poza występem wokalnym ocenie nie podlega także strój. Warto w tym miejscu dodać bardzo ciekawe spostrzeżenie pani Ewy Maciochy, która pełniła funkcję konferansjera. "Za każdym razem jestem zdumiona, jak te babeczki to robią, że jadą do nas tyle kilometrów, a zawsze są takie wyprasowane". Jest to kolejny dowód na to, jak wszyscy uczestnicy dbają o najdrobniejszy szczegół, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na widzach oraz jury.
W jury XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej zasiedli Janina Biegalska, Andrzej Sar i ks. Sławomir Korona. Po kilkunastominutowych obradach przedstawiono oficjalne wyniki. Jako pierwsze przyznane zostały wyróżnienia. Trafiły one do Zespołu "Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa, Chóru "Stanislaus" z Górecka Kościelnego i Zespołu "Zorza" z Dereźni. Bursztynowy Różaniec wywalczył Zespół Śpiewaczy "Olszanka" z Wólki Łosinieckiej. Srebrny Różaniec zdobył Zespół Śpiewaczy "Kocudzanki" z Kocudzy, natomiast pierwszą nagrodę – Złoty Różaniec XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej wyśpiewał Chór Sitanie z Sitańca.
Całość Festiwalu zwieńczył występ zespołu "Łzy" .
Bardzo duże podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w organizację Festiwalu. Pominąć nie można także szanownego jury, które przez cały dzień przesłuchiwało uczestników. Szczególne podziękowania oraz wyrazy uznania organizatorzy kierują do wszystkich zespołów, które tego dnia zaprezentowały się na scenie. Dziękują za piękny całokształt artystyczny oraz za chęć przejechania tak wielu kilometrów po to, aby rywalizować o Złoty Różaniec, a szczególnie po to, aby śpiewać na chwałę Maryi.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.