- Reklama -

XVII Dzień Papieski

 
Od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest Dzień Papieski. Służy on refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem świętego Jana Pawła II. Organizatorem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

XVII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją". Zostało ono zaczerpnięte z listu apostolskiego św. Jana Pawła II "Novo millennio ineunte" wydanego na zakończenie Roku Jubileuszowego 2000. Jest zaproszeniem do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka. Wypowiadając te słowa, św. Jan Paweł II chce nas czynić świadkami nadziei.

W związku z Dniem Papieskim organizowane są konferencje, seminaria i sesje naukowe poświęcone nauczaniu Jana Pawła II, a także koncerty, spektakle, wystawy i biegi. Uroczystości potrwają do 22 października, kiedy to przypada wspomnienie liturgiczne Papieża Polaka. Organizowana jest też zbiórka na rzecz programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierającego zdolną młodzież z niezamożnych rodzin. Obecnie opieką jest objętych 2300 uczniów i studentów. Stypendyści przechodzą również formację duchową, wyjeżdżają na obozy i działają na rzecz społeczności lokalnych. Byli aktywnie zaangażowani między innymi w organizację Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu ubiegłego roku w Krakowie.

- Reklama -

Stypendystami może zostać młodzież ze szkół ponadpodstawowych, pochodzących z miejscowości liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Środki na stypendia pochodzą głównie ze zbiórki przy kościołach prowadzonej podczas Dnia Papieskiego przez wolontariuszy oraz zbiórki publicznej i akcji SMS-owej. 

Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w 2000 roku powołała Konferencja Episkopatu Polski. Organizacja powstała jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. W ubiegłym roku w wyniku przykościelnej zbiórki na fundusz stypendialny Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia – żywy pomnik pontyfikatu św. Jana Pawła II – otrzymała ponad 7 milionów złotych. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło ponad 900 tysięcy złotych, a za pośrednictwem akcji SMS przekazano ponad 200 tysięcy złotych. 

Program stypendialny można wesprzeć, wpłacając na konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, wysyłając SMS o treści "POMOC" na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401. 

8 października również przed biłgorajskimi kościołami kwestowała młodzież. Natomiast 12 października (w czwartek), włączając się w ogólnopolskie obchody XVII Dnia Papieskiego, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na ulicach naszego miasta. Organizatorzy zachęcają do ofiarności, a tym samym do niesienia pomocy zdolnym dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin – stypendystom Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Kwestujący będą posiadać identyfikatory oraz zaplombowane puszki.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.