- Reklama -

- Reklama -

XVI Jesienne Spotkanie Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego

"Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego". Te przepiękne słowa wielkiego Polaka św. Jana Pawła II stanowią motto Jesiennych Spotkań Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego.

- Reklama -

Otwierając uroczystość, która odbyła się w Aleksandrowie już po raz szesnasty, przybyłych bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz bibliotek publicznych powitał wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały. Na początku uczestnicy zobaczyli występ wpisujący się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie pod opieką Ewy Jastrzębskiej. Młodzi artyści zaprezentowali piosenki i tańce oparte na fragmentach scenariusza „Pisk Białego Orła” autorstwa Adama Szafrańca.

Wystąpienia specjalnych gości rozpoczęły się od spotkania z Krystyną Żmuda, poetką, regionalistką i członkinią Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Poetka w ciekawy sposób opowiedziała uczestnikom, jak ważna jest poezja ludowa, prosta w formie, ale tworzona sercem. Zachęciła ona także młodych ludzi do ochrony pamiątek rodzinnych, pokazując swoje zbiory. Następnie Joanna Puchacz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie,  przedstawiła zgromadzonym interesującą prezentację zatytułowaną „Regionalizm w bibliotece”.

Biblioteka w Tarnogrodzie to jedna z najlepszych bibliotek. Posiada ona cenne zbiory regionalne, a niektóre z tych skarbów mogli zobaczyć uczestnicy jesiennego spotkania. Kreatywna biblioteka to na pewno biblioteka szkolna w Zamchu. O tym, jak to zrobić, aby książnica była ważnym miejscem w życiu społeczności szkolnej, opowiedziała Edyta Jeleń, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zamchu, prezentując różne ciekawe inicjatywy. Uczniowie tejże szkoły przygotowali również występ artystyczny poświęcony patronowi placówki Papieżowi Polakowi.

- Reklama -

Podczas spotkania została także podsumowana zabawa „Miejsca Pamięci Narodowej w powiecie biłgorajskim”. Patronat honorowy objęło nad nią Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju a patronat medialny „NOWa Gazeta Biłgorajska”. Ogółem wpłynęło 1315 kuponów (w tym najwięcej z gmin Tarnogród i Aleksandrów) z całego powiatu. Najwięcej głosów zdobył Kopiec Kościuszki w Tarnogrodzie (498 głosów), znajdujący się na osiedlu Błonie przy ul. Floriana Słąki, usypany został w 1917 roku dla uczczenia setnej rocznicy zgonu Tadeusza Kościuszki. Na drugim miejscu znalazł się Cmentarz partyzancki w Osuchach (315 głosów). Cmentarz powstał w lipcu 1944 r. po największej bitwie partyzanckiej na terytorium dzisiejszej Polski. Na trzecim miejscu znalazł się Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Sigle (280 głosów). Wśród prawidłowo wypełnionych kuponów wylosowano 44 laureatów z miejscowości: Tarnogród, Goraj, Różaniec Drugi, Różaniec Pierwszy, Zamch, Wola Różaniecka, Aleksandrów, Biłgoraj, Tereszpol, Długi Kąt, Stara Wieś i Majdan Nepryski. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Punkt Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Biłgoraju i Urząd Gminy Aleksandrów. Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę malarstwa Stefanii Wójcik oraz wystawę fotografii pn. „Ludowe inspiracje”, na której zaprezentowano prace gimnazjalistek z Koła Przyjaciół Biblioteki w Aleksandrowie i młodzieży z zespołu ludowego w Vianie (Hiszpania). Każdy, kto miał ochotę, mógł także skorzystać z kiermaszu książki używanej „Książka za  uśmiech”. Wystarczyło podejść i wybrać sobie jakąś pozycję. Skorzystało z tej oferty wiele osób. Sylwia Ćmiel, właścicielka Ciastkarni „Delicja” z Aleksandrowa, przygotowała dla wszystkich gości przepyszne kolorowe babeczki i inne wypieki.

Uroczystość zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Biblioteką Szkolną i Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Urzędem Gminy w Aleksandrowie.

„[…] bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy”, cytując te słowa Zbigniewa Herberta, jednego z najbardziej uznanych polskich poetów, któremu ten rok został poświęcony, prowadząca uroczystość Justyna Bździuch, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie, pogratulowała uczestnikom odwagi w promowaniu dobrej literatury, czytania i kultury.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.