- Reklama -

- Reklama -

XIX-wieczne zabytki na biłgorajskich cmentarzach (zdjęcia)

Wiedzieliście, że najstarszy grobowiec na cmentarzu w Biłgoraju pochodzi z 1860 roku? W Biłgoraju takich zabytków jest sporo. Gdzie się znajdują i kto się nimi zajmuje?

- Reklama -

Odwiedzając biłgorajskie cmentarze, nie sposób nie zauważyć starych, zabytkowych pomników czy nagrobków.  Zobaczcie z którego roku pochodzą najstarsze groby na naszych cmentarzach i kto o nie dba.

O część zabytkową cmentarza przy ulicy Lubelskiej zapytaliśmy jego administratora  czyli Urząd Miasta. Dowiedzieliśmy się, że najstarszy nagrobek pochodzi z 1897 roku:

– Cmentarz grzebalny przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu  z dnia 10 marca 1986 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa zamojskiego. W starej części cmentarza znajduje się 261 nagrobków kamiennych (krzyże na postumentach, obeliski, płyty, kapliczki, kolumny, płaskorzeźby i rzeźby figuralne nagrobki o formach architektonicznych) z XIX i pocz. XX wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1879 r – informuje Paweł Jednacz z UM Biłgoraja.

Opiekę nad grobami zabytkowymi sprawują opiekunowie tych grobów, czyli członkowie rodziny zmarłego.  W pozostałych przypadkach opiekę nad grobami sprawuje gmina.

 

- Reklama -

– Opieka nad zabytkami na terenie miasta Biłgoraja realizowana jest w oparciu o Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Biłgorajamówi Jednacz

 

Zobacz także: https://gazetabilgoraj.pl/na-cmentarz-w-bilgoraju-mozna-tez-wirtualnie/

 

Zabytkowym obiektem położonym w Puszczy Solskiej jest również cmentarz rzymskokatolicki znajdujący się u zbiegu ulic Krzeszowskiej i Alei Jana Pawła II. Założony został w I połowie XIX wieku. Na nekropolii parafialnej przy parafii św. Marii Magdaleny znajduje się jeszcze starszy nagrobek niż na ulicy Lubelskiej:

 

Najstarszy zachowany nagrobek z czytelną inskrypcją pochodzi z 1860 r. Zachowało się również około 120 nagrobków sprzed 1945 roku.Osobliwością cmentarza są dwie kłodowe kapliczki nagrobne z końca XIX wieku, drewniana kapliczka domkowa na grobie ludowego rzeźbiarza Jacka Małka z Bukowej zmarłego w 1984 r. oraz rzeźba Chrystusa Frasobliwego umieszczona w pniu krytym daszkiem na grobie Adama Paczosa czytamy na stronie internetowej Parafii.

- Reklama -

1 komentarz
  1. az mówi

    – Opieka nad zabytkami na terenie miasta Biłgoraja realizowana jest w oparciu o Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Biłgoraja – mówi Jednacz
    Zdjęcia 3,4 i 5.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.