- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

XII tom rocznika BTR z cyklu „Nad Tanwią i Ładą” już dostępny (film)

- Reklama -

Szanowni Czytelnicy NOWej!

Bardzo się cieszymy, iż na łamach NOWej Gazety Biłgorajskiej, my, członkowie Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego wraz z jego Zarządem, możemy zaprezentować społeczności naszego miasta oraz całego regionu kolejny tom publikacji z cyklu „Nad Tanwią i Ładą”.

toyota Yaris

Obecne wydanie jest już dwunastym z kolei rocznikiem BTR-u, który w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, opracowanych przez prezesa niniejszego stowarzyszenia, został zredagowany tym razem w jego kooperacji z Panem Krzysztofem Janem Rudym.

Wspomniany tom został poświęcony w całości zagadnieniom związanym z wybuchem II wojny światowej a to z racji 80. rocznicy, którą obchodziliśmy w ubiegłym roku. Dlatego zawarte w nim artykuły nawiązują do ówczesnych działań zbrojnych, zarówno w Biłgoraju, jak też w jego najbliższym otoczeniu, zgodnie z programem tego stowarzyszenia, polegającym przede wszystkim na pogłębianiu oraz popularyzowaniu bogatych dziejów miasta i regionu biłgorajskiego.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co ciekawe, kilka z nich stanowi nieprzypadkowo niepublikowane dotąd nigdzie materiały, związane z wrześniem 1939 roku, co czyni obecną publikację jeszcze ciekawszą, a przede wszystkim godną przeczytania, bowiem staraliśmy się zebrać w niej i opracować szczegółowo najważniejsze, a przede wszystkim nie do końca znane wydarzenia z tamtego okresu.

Na falach BTK opowiadał o nich kilka dni temu Pan Piotr Kupczak, członek BTR-u, a przy okazji czynny regionalista tarnogrodzki, więc nie będziemy ich tu obecnie prezentować. Wymienię tylko autorów artykułów, zamieszczonych w powyższej publikacji, zgodnie z kolejnością spisu treści, tj.: Piotr Flor, Andrzej Miazga, Jan Palikot, Adam Balicki, Stanisław Schodziński, Piotr Kupczak, Krzysztof Rudy, Dominik Róg, Andrzej Czacharowski i Dorota Skakuj.

Jeśli chodzi o zagadnienia poruszane w ostatnim numerze BTR, mamy tu zarówno opisy walk odbytych podczas tragicznej kampanii wrześniowej w tej okolicy, jak również mord wojenny dokonany przez polskich żołnierzy na schwytanych jeńcach niemieckich, po epitafia poświęcone naszym bohaterom 1939 roku na grobach lub tablicach w tutejszym powiecie.

Stąd też zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, którą będzie można nabyć przede wszystkim w siedzibie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju lub ewentualnie wypożyczyć w bibliotekach miejskich czy szkolnych, rozsianych po całej okolicy.

Albowiem tych egzemplarzy jest niestety zbyt mało, by każdy mieszkaniec mógł choć jeden otrzymać, lecz może w sytuacji nagłej potrzeby ich dodruku znajdą się kolejne instytucje, które wesprą to nieprzewidziane zapotrzebowanie zainteresowanych czytelników.

Na koniec chciałbym dodać, iż prezentowany rocznik powstawał tym razem w szczególnych okolicznościach panujących w Polsce, znanych dobrze wszystkim rodakom, tj. w obliczu epidemii koronawirusa, a co za tym idzie wielkich trudności z osobistego korzystania z zasobów archiwów oraz bibliotek publicznych czy nawet tylko z możliwości spotykania się w szerszym gronie, w celu wymiany poglądów itd., mimo większego dostępu do nich online.

Pomimo wielu kłopotów, dzięki wielkiemu zaangażowaniu autorów, udało się nam stworzyć kolejny tom, liczący niemal 130 stron, co jest naprawdę wielkim sukcesem, ponieważ nie wszystkie wcześniejsze roczniki osiągały taką liczbę, a akurat w roku pandemii to nam szczęśliwie się udało.

Przy tej okazji chciałbym właśnie podziękować naszym drogim współautorom za ich bezinteresowną pracę, ponadto również miejscowym instytucjom, które zechciały sponsorować nasze przedsięwzięcie, tj.: Firmie Model Opakowania w Biłgoraju, Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta Biłgoraj.

W szczególności chciałbym podziękować także Pani dr Dorocie Skakuj za cenne uwagi podczas korekty tekstu oraz za wszelką pomoc innych ludzi w realizacji naszego zadania publicznego. Na koniec wspomnę tylko o tym, iż rozpoczęliśmy już pracę nad kolejnym rocznikiem BTR-u za 2020 rok, z racji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, więc zwracamy się z serdecznym apelem do tutejszych mieszkańców.

Jeśli ktoś chciałby podzielić się refleksjami na ten temat, oczywiście w związku z naszym regionem albo miastem, zapraszamy do współpracy, przy czym zaznaczamy już teraz, że nasza redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub skracania nadsyłanych tekstów.

Prezes BTR Piotr Flor

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.